Tak orzekł WSA w Gliwicach 15 listopada 2011 (III SA/Gl 2516/10).
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy zawarcie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na rzecz gminy, której celem jest wygaśnięcie zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, traktować należy jako czynność podlegającą VAT.
Jej zdaniem nie powinno się tu stosować przepisów ustawy o VAT, ponieważ przeniesienie prawa majątkowego w zamian za zaległości podatkowe nie jest odpłatną dostawą towarów ani odpłatnym świadczeniem usług.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. Zaznaczył, że ustawodawca nie wyłączył z opodatkowania VAT przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz gminy, powiatu lub województwa w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody ich budżetów.
WSA uchylił interpretację, powołując się na swój wcześniejszy wyrok z 1 czerwca 2011 (III SA/Gl 2540/10), który zapadł w podobnej sprawie. Sąd wskazał w nim, że przeniesienie prawa użytkowania wieczystego co do zasady jest odpłatną dostawą i podlega VAT, ale gdy przeniesienie to następuje na rzeczy gminy, jako zapłata za zaległości podatkowe, obowiązek podatkowy nie powstaje.