Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 listopada 2011 (I FSK 216/11).
Czego dotyczył spór
We wniosku o interpretację przepisów podatnik wyjaśnił, że w lutym 2009 zawarł umowę dzierżawy gruntów o powierzchni blisko 1,7 ha. W rejestrze gruntów są one oznaczone jako pastwiska trwałe, grunty rolne oraz rowy. Dzierżawca ma możliwość wzniesienia na nich elektrowni wiatrowych, położenia kabli i przyłączy, wykonania całej infrastruktury technicznej z tym związanej.
Podatnik podkreślił, że zachowuje prawo do użytkowania gruntów w celach rolniczych. Wskazał również, że dla terenu objętego umową dzierżawy został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Jego wytyczne zakładają, że nie ma możliwości wybudowania elektrowni wiatrowych bez jego zmiany. Podatnik zapytał, czy grunt będący przedmiotem dzierżawy należy traktować jako teren niezabudowany inny niż budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę.
W związku z tym, czy dzierżawa jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Zdaniem wnioskodawcy wydzierżawiony teren, zgodnie z ewidencją gruntów, jest użytkiem rolnym.
Także istniejący plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje, że jest to teren rolny, a jego podstawowym przeznaczeniem jest utrzymanie dotychczasowego rolniczego sposobu użytkowania. Dlatego teren ten należy traktować jako niezabudowany, inny niż budowlany i przeznaczony pod zabudowę, a tym samym objęty zwolnieniem z VAT.