Prof. Pecyna o komisji ds. Pegasusa: jedni mogą korzystać z telefonu inni nie

Przebieg posiedzenia komisji sejmowej, w tym względy proceduralne oraz sposób zadawania pytań, wskazuje na to, że większość członków komisji, nie dochowuje zasady bezstronności.

Joanna Kalinowska o składce zdrowotnej: tak się kończy zabawa populistów w podatki

Pomysły na zmiany w składce zdrowotnej nie mogą być tematem do politycznej przepychanki. Przyszedł czas na merytoryczną dyskusję, a nie obiecanki i pogłębianie chaosu systemu podatkowego zapoczątkowanego Polskim Ładem.

Robert Gwiazdowski: Przywracanie, ale czego – praworządności czy władzy PO?

Dziś będzie felieton o literaturze. Jak wiadomo, „zemsta jest rozkoszą bogów”. Bogowie z PO przeżywają właśnie rozkosz po przeszukaniu domu Zbigniewa Ziobry i paru innych.

Mikołaj Małecki: Poprawić definicję zgwałcenia

Koncepcja „tak znaczy tak” zasługuje na uwzględnienie. Jak wcielić nową definicję zgwałcenia, to już trudniejsza kwestia.

Katarzyna Batko-Tołuć: Podwójne standardy jawności

Sprawa dostępu do kalendarzy premiera i prezydenta uwidoczniła ograniczenia w rozliczaniu polityków. Wiele zależy od tego, jak zareagują na to sądy.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Powinności judykatywy

Konserwatywne podejście sądów do konstytucji może pozbawić ją autoochrony. Przesadna aktywność sędziów prowadzi zaś do utraty zaufania.

Joanna Parafianowicz: Samorząd bez empatii

Sprawa aplikantki z Wrocławia ukazała hipokryzję samorządu adwokackiego.

Beata Gaś-Sadowska: Unia Europejska chce zwalczać pracę przymusową

Bruksela przyspieszyła prace legislacyjne nad dwoma aktami, które mają na celu ochronę praw człowieka w globalnych łańcuchach dostaw. Ma to przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu.

Jarosław Gwizdak: Wyroki napisane na wodzie

Musimy wyposażyć sędziów w narzędzia pozwalające im wydawać wyroki oparte na trwałych podstawach.

Marcin Dziurda: Kodeks jak instrukcja pralki. Skomplikowany i niezrozumiały

Postępowanie cywilne jakoś działa, ale nie spełnia wszystkich funkcji. Winne są bezrefleksyjne i chaotyczne zmiany prawa z ostatnich lat.

Marek Domagalski: Przesłuchujący posłowie też są oceniani

Przesłuchania przed komisjami śledczymi przerosły najwyraźniej kompetencje wielu posłów-członków komisji.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

Maciej J. Nowak: Planowanie z pominięciem

Miliony wydanych decyzji o warunkach zabudowy są równoznaczne z milionami rozstrzygnięć opartych tylko na indywidualnych korzyściach. Brakuje uwzględnienia interesu publicznego.

Anna Nowacka-Isaksson: Kontrowersyjny sposób na gangi

Zakaz odwiedzania przestrzeni publicznych dla współpracowników grup przestępczych może ograniczyć przemoc. Ograniczenia dla gangów budzą jednak wątpliwości prawników.

Julita Karaś-Gasparska: E-rozprawy już na stałe

Od 14 marca przewodniczący składu sędziowskiego może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia zdalnego z urzędu lub na wniosek osoby, która ma w nim uczestniczyć. To skutek nowelizacji k.p.c.

Ewa Szadkowska: Bieg z przeszkodami fundacji rodzinnych

Fundacja rodzinna w założeniu nie jest wehikułem do optymalizacji podatkowych, ale narzędziem, które pozwoli firmie przetrwać. Warto by pamiętał o tym i fiskus, i ustawodawca.

Łukasz Guza: "Janusze biznesu"? Pracownicy też Janusze

Sprawa zwolnionej z pracy graficzki wzbudziła oburzenie sposobem zarządzania pracownikami w Polsce. Ci jednak też mają sporo na sumieniu.

Zaborowski: Czy za każdą fortuną kryje się zbrodnia? A jak jest w Polsce?

W Polsce zdecydowana większość biznesmenów, którzy popełniają przestępstwo, czuje się niesłusznie osądzona.