Aktualizacja: 11.12.2024 20:51 Publikacja: 23.10.2023 15:08
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Radę Mediów Narodowych można nazwać kadrowym w zarządzie i radzie nadzorczej Telewizji Polskiej SA. Prawo i Sprawiedliwość, przygotowując się na utratę władzy, wprowadziło zmiany ustawowe pozwalające do końca kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i trwania Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej zachować kontrolę w najważniejszych obszarach, takich jak: media publiczne, prokuratura, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i sądy powszechne.
Mamy już pierwszy, wręcz drastyczny przykład, że strażnikiem interesów PiS będzie prezydent Duda. W dniu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych, które wygrała demokratyczna opozycja, tj. 17 października, prezydent Duda nominował 72 neosędziów. Uosobieniem zła jest nominacja do Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie jednego z trzech rzeczników dyscyplinarnych sędziów p. Michała Lasoty, który wraz z Piotrem Schabem i Przemysławem Radzikiem od lat z zawziętością ściga niezależnych sędziów. Mówi się o nich jako o egzekutorach Ziobry. To Michał Lasota postawił zarzuty dyscyplinarne Pawłowi Juszczyszynowi, które doprowadziły do jego zawieszenia.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas