Reklama
Rozwiń

Marek Isański: Rewolucja w orzecznictwie NSA czy długo oczekiwana oczywistość?

Niemal nie zauważony został wyrok NSA z 12.05.2023r. w sprawie II FSK 1324/20, w którym sąd zgodził się z obywatelem, że ulga podatkowa jest prawem majątkowym i podlega dziedziczeniu na podstawie art. 97 par. 1 Ordynacji podatkowej. Okazuje się, że co najmniej dziesiątki tysięcy osób bezpodstawnie zostało obciążonych podatkiem, gdy musieli sprzedać mieszkanie nabyte w spadku, choć dziedziczyli prawo do ulg i zwolnień z podatku. Co więcej, okazuje się, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym z 2018r. dotycząca opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytych w spadku wynikała z błędnej sądowej interpretacji przepisów.

Publikacja: 30.06.2023 10:42

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Sąd uznał, że prawo do ulgi mieszkaniowej jest prawem majątkowym i podlega dziedziczeniu zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej.

Skoro dziedziczy się prawo do ulgi mieszkaniowej to analogicznie dziedziczy się prawo do sprzedaży bez podatku mieszkania, w sytuacji gdy takie prawo do bezpodatkowej sprzedaży miał spadkodawca, gdy posiadał mieszkanie dłużej niż 5 lat. Obydwa z tych praw są niewątpliwie prawami majątkowymi.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców