Sąd uznał, że prawo do ulgi mieszkaniowej jest prawem majątkowym i podlega dziedziczeniu zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej.
Skoro dziedziczy się prawo do ulgi mieszkaniowej to analogicznie dziedziczy się prawo do sprzedaży bez podatku mieszkania, w sytuacji gdy takie prawo do bezpodatkowej sprzedaży miał spadkodawca, gdy posiadał mieszkanie dłużej niż 5 lat. Obydwa z tych praw są niewątpliwie prawami majątkowymi.
Skoro prawo do ulgi mieszkaniowej jest dziedziczne to prawo do zwolnienia z powodu posiadania nieruchomości przez okres powyżej 5 lat też jest dziedziczne. Wydaje się to dość oczywiste, bowiem spadkobierca może skutecznie twierdzić, że spadkodawca wiedział, że umrze (bo to wie każdy), chciał sprzedać mieszkanie bez podatku i w spadku zostawić pieniądze albo dać te pieniądze w darowiźnie jeszcze przed śmiercią. Ludzie są racjonalni i nie chcą aby ich spadkobiercy otrzymywali mniej wskutek zapłaty podatku w sytuacji, gdy spadki i darowizny w obrębie najbliższej rodziny są całkowicie zwolnione z opodatkowania.
Spadkodawca zmarł jednak szybciej niż miał nadzieję, że się to stanie i nie zdążył sprzedać mieszkania.
Czytaj więcej
Jeśli zmarły przed śmiercią w związku z opodatkowaną sprzedażą nieruchomości miał prawo i chciał skorzystać z ulgi mieszkaniowej, to uprawnienie to przechodzi na spadkobiercę.