Posłowie przygotowali ustawę o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Czwartoklasiści dostaną laptopy, które będą własnością ich rodziców. Ta akcja ma być finansowana na początku ze środków UE, potem z budżetu państwa.

Zastanawiające jest uzasadnienie dla rozdawania prezentów w formie laptopów. Otóż ma to wyrównać szanse uczniów w nabywaniu kompetencji cyfrowych. Ciekawe, w jaki sposób? Samo posiadanie sprzętu komputerowego w domu nic nie wyrówna, a poziom informatyki w szkołach i zakres nauki tego przedmiotu jest taki, że uczniowie chodzą na te zajęcia dlatego, że muszą. Kompetencje cyfrowe przy wykorzystaniu darmowego laptopa nie rozkwitną, tym bardziej jeśli szwankuje dostęp do internetu. A z dostępem do sieci jest kłopot, nie gdzieś tam za górami i lasami, ale z własnego doświadczenia wiem, że już 50 km od Warszawy.

Czytaj więcej

Uczniowie i nauczyciele dostaną laptopy na własność

Wyrównywaniu szans ma służyć zapewne też wręczenie laptopa każdemu czwartoklasiście niezależnie od tego, czy ma taki sprzęt w domu. Prezenty do nabywania kompetencji cyfrowych dostaną zarówno ci, którzy mogą otrzymać od swoich rodziców sprzęt nawet za kilkanaście tysięcy, jak i ci, których rodzice ledwo wiążą koniec z końcem. No i na koniec pytanie: dlaczego tylko czwartoklasiści, a nie uczniowie z pozostałych klas szkoły podstawowej albo i średniej? Czyżby oni już byli tak cyfrowo rozwinięci, że za chwilę nasz kraj zagrozi technologicznym potęgom tego świata? Wygląda na to, że czwartoklasistów wybrano jakąś jedną z wielu metod losowania.

W tej ustawie brakuje sensu oraz logiki. Ale chyba tu nie o to chodzi. Rząd stwierdził po prostu, że trzeba coś dać i głośno powtarzać, że to „za darmo”. Będzie można  pokazać ładne obrazki w telewizji i w sieci, jak to szczęśliwe dzieci otrzymują komputery, a wręczają je jeszcze szczęśliwsi przedstawiciele władzy. Szkopuł w tym, że z takimi filmikami w tym roku może być słabo, laptopy bowiem mogą być przekazane do grudnia. Ale jak władza się postara, to może zdąży na czas – jeszcze przed wyborami – rozdać przynajmniej kilka laptopów.