Od początku nowego roku dr Hanna Machińska nie będzie już zastępczynią rzecznika Marcina Wiącka, który poinformował ją o tym w środę rano, ściągając do biura z innej konferencji. Oficjalny komunikat o „zmianach kadrowych” w biurze RPO nie podaje powodów dokonanej zmiany. A szkoda, bo byłoby interesujące dowiedzieć się, czemu ta wielce zasłużona dla obrony praw obywatelskich osoba nie pasuje do obecnego profilu działalności rzecznika, który raczej unika chodzenia na zwarcie z władzą w interesie obywateli – taka bowiem jest praca ombudsmana – adwokata jednostki w starciu z państwową machiną.

Profesor Wiącek – i jego nowy zastępca prof. Wojciech Brzozowski – to naukowcy, autorzy książek o prawach człowieka. Dr Machińska, dawniej dyplomatka i wykładowczyni akademicka, odkąd w 2017 roku Adam Bodnar powołał ją na swą zastępczynię, stała się bez mała aktywistką, czy wręcz streetworkerką. Osobiście chodziła do komisariatów policji, w których nie dopuszczano obrońców do zatrzymanych demonstrantów. Jeździła na polsko-białoruską granicę, gdzie – jak napisał jeden z aktywistów – mocą swego autorytetu sprawiała, że przepisy w magiczny sposób zaczynały działać. Nie było push-backów, a wnioski o azyl przyjmowano. Była jak Gandalf z Władcy Pierścieni. Jest znana także w świecie - bez obrazy: bardziej niż prof. Wiącek. I jej odwołanie z pewnością zostanie w świecie odnotowane.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie o przyczynach zwolnienia dr Hanny Machińskiej, zastępczyni RPO

Takiej osoby pozbywa się właśnie ze swego urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich. Nieważne, że jeszcze w 2021 roku w Senacie mówił, że jeśli zostanie wybrany, chciałby współpracować z ludźmi, którzy tworzą biuro RPO, uwzględniając zastępców i że będzie zaszczycony o ile tylko oni zechcą z nim współpracować. Prof. Macieja Taborowskiego nie ma w biurze od wiosny, z nowym rokiem odejdzie Hanna Machińska. Pozostanie tylko Stanisław Trociuk, który współpracował jeszcze z Ewą Łętowską. Pozostali są już nowi.

Na koniec ciekawostka: w najbliższy poniedziałek w Biurze RPO zaplanowano uroczystą konferencję, na której obchodzone będzie 35-lecie utworzenia tego urzędu i zostaną wręczone doroczne nagrody im. Pawła Włodkowica. Referat pod tytułem „Po co nam RPO” wygłosi profesor Brzozowski – następca dr. Machińskiej. Niestety odpowiedź na to pytanie wielu osobom nasunie się sama. Podobnie jak opinia na temat klasy tego, kto w takim trybie i bez uzasadnienia odwołał swą zastępczynię, której za szczególne poświęcenie w służbie publicznej należy się order, a nie dymisja.