Tomasz Pietryga: Wolność a bezpieczeństwo

Aktualizacja: 18.06.2016 09:10 Publikacja: 18.06.2016 02:00

W ubiegłym tygodniu komisja Wenecka wydała kolejną opinię na temat Polski. Tym razem w sprawie zmian w ustawie o policji (która została też okrzyknięta jako ustawa inwigilacyjna). Zaskoczenia nie było. Ocena nie była krytyczna. Komisja wypunktowała kilka mankamentów, jednak nie podważyła sensu istnienia takich regulacji. Trudno frontalnie negować przepisy, które nawet w ostrzejszej formie funkcjonują w wielu krajach Europy.

Opinia zbiegła się w czasie z uchwaleniem przez Sejm równie kontrowersyjnej tzw. ustawy antyterrorystycznej, która daje szersze uprawnienia służb w walce z zagrożeniami terrorystycznymi. Mimo fali krytyki ze strony opozycji, a także organizacji wolnościowych, które posuwały się do określeń, że przepisy zagrażają naszym podstawowym wolnościom obywatelskim, wydaje się wątpliwe, aby i te były skutecznie zakwestionowane. Gdyby podobna ustawa została przyjęta jeszcze 20 lat temu, w spokojnych latach 90., taki ruch ze strony rządu wydałby się nie tylko niezrozumiały, ale wręcz podejrzany. Obecnie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach, szalejącego terroryzmu, który nie jest tylko teoretycznym zagrożeniem. Niedawne wydarzenia w Paryżu i Brukseli dobitne to potwierdzają.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie Prawne
Maria Sankowska-Borman: Adwokatura jest częścią systemu, który stał się całkowicie niewydolny
Opinie Prawne
Pietryga: Obywatel nie może być zakładnikiem prawniczych wojenek
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: „Nasza” Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Myrchowanie na wyborczym bazarku
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: "Zniknięty" projekt o neosędziach