Monitoring ogłoszeń o pracę przeprowadzony przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego w 2009 roku wykazał, że na ponad 60 tysięcy przeanalizowanych ogłoszeń w niemal 25 tysiącach stwierdzono nieprawidłowości, które mogą prowadzić do dyskryminacji w zatrudnieniu, z czego aż 10 proc. dotyczyło wieku. Dyskryminacja ze względu na wiek to poważny problem nie tylko na etapie rekrutacji. Kolejny problem to limity wiekowe wykonywania niektórych zawodów. Pokazuje to zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (Trybunał), jak i orzecznictwo sądów krajowych. W zawodach takich, jak sędzia, farmaceuta, pilot przepisy prawa wprost wskazują wiek, wraz z ukończeniem którego osoba zostaje pozbawiona możliwości wykonywania zawodu i to bez względu, na swoją kondycję umysłową czy fizyczną.
[srodtytul]Temat wciąż otwarty[/srodtytul]
O ile orzecznictwo [b]Sądu Najwyższego (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/2008)[/b] ugruntowało się w odniesieniu do kwestii, czy osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie przez niego prawa do emerytury może stanowić jedyną przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy, o tyle limity wiekowe wykonywania poszczególnych zawodów to wciąż temat otwarty.
[wyimek]Narastającym problemem są limity wiekowe wykonywania niektórych zawodów[/wyimek]
Zgodnie z uchwałą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę wyłącznie z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury stanowi bezpośrednią dyskryminację ze względu na wiek. Pogląd swój SN uzasadnił koniecznością zachęcania pracowników do jak najdłuższego pozostawania w zatrudnieniu nawet po przekroczeniu granicy wieku uprawniającej do świadczeń emerytalnych, jeżeli tylko mogą i chcą nadal pracować.