Kiedyś przeczytałem w „Rz" o koncepcji wprowadzenia opłat pobieranych od pielgrzymów przybywających na Jasną Górę. Miałaby to być opłata miejscowa, którą płaciliby turyści, czyli – zdaniem autora pomysłu – także pielgrzymi. Czy pomysł ten jest realny na gruncie obowiązującego prawa?
Co wynika z ustawy
Zgodnie z art. 17 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej: ustawa) opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejcowościach:
- posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach lub
- znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (DzU nr 167, poz. 1399 ze zm.).
Niezbędnym zatem warunkiem pobierania opłaty miejscowej jest określony cel pobytu w danej miejscowości: turystyczny, wypoczynkowy lub szkoleniowy. Jeśli zatem ktoś przybywa do takiej miejscowości w innym celu (np. świadczenia pracy) nie może się to wiązać z obowiązkiem uiszczenia opłaty miejscowej.