W firmach, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, trwają prace nad sporządzeniem rocznych raportów. Kierownicy takich jednostek muszą zadbać o to, aby do końca marca sprawozdanie finansowe za miniony rok było gotowe. Jeśli jednostka spełniła wskazane w ustawie o rachunkowości warunki dotyczące sumy aktywów, wielkości przychodów i liczby zatrudnionych, musi taki raport poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Obowiązek ten może także wynikać z innych regulacji, czego przykłady wskazujemy w artykule "Firma, która nie zbada sprawozdania, musi liczyć się z karą".
Ale nie sam obowiązek badania będzie głównym tematem wspomnianego cyklu. Korzystając z wiedzy i doświadczenia ekspertów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, postaramy się przybliżyć praktyczne zagadnienia związane z jego realizacją. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorcy miewają wątpliwości już na samym początku procedury – nie wiedzą, jakimi kryteriami się kierować, wybierając audytora. A jest to ważne, ponieważ badanie – oprócz wypełnienia ustawowego obowiązku – może zapewnić firmie także wymierne dodatkowe korzyści. Nie mniej istotne jest także odpowiednie zorganizowanie współpracy z biegłym rewidentem. Można się do niej przygotować tak, aby obecność audytora w firmie nie była zbyt dużym obciążeniem dla bieżącej działalności, a proces badania przebiegał sprawnie i był możliwie najbardziej efektywny.
Publikacje przygotowane we współpracy z KIBR będą dotyczyć problemów, które nurtują przedsiębiorców na kolejnych etapach ich współpracy z firmą audytorską – począwszy od jej wyboru i podpisania umowy, poprzez czynności, na które trzeba się przygotować w trakcie właściwego badania, skończywszy na czytaniu raportu i opinii z badania oraz analizie wartości dodanej z obecności audytora w firmie.
Zapraszam do lektury dzisiejszego – i kolejnych – wydania „Eksperta Księgowego".