Uchwalenie unijnej dyrektywy nr 2016/943 w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) zapowiada bardzo istotne dla przedsiębiorców zmiany w zasadach i zakresie ochrony know-how. Nie mniej istotne zmiany dyrektywa przewiduje w obszarze ochrony tajemnic przedsiębiorstwa w postępowaniach sądowych.
Poważna luka
W pewnym sensie spełnia ona oczekiwania przedsiębiorców. Należy bowiem uznać, że obecne przepisy i praktyka proceduralna w Polsce nie pozwalają na zadowalającą ochronę tajemnic przedsiębiorstwa w toku postępowań sądowych, a tym bardziej na gwarantującą bezpieczeństwo ujawnianych informacji. Jak natomiast słusznie zaznacza preambuła nowej dyrektywy, „perspektywa ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa w trakcie postępowania sądowego często zniechęca prawowitych posiadaczy tajemnicy przedsiębiorstwa do wszczynania postępowania sądowego w celu ochrony swoich tajemnic przedsiębiorstwa, zagrażając tym samym skuteczności przyjętych (...) procedur i środków prawnych".
Obecnie, z niewielkimi wyjątkami (przede wszystkim dotyczącymi postępowań przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co reguluje art. 47933 kodeksu postępowania cywilnego) nie można uznać, że przepisy proceduralne należycie chronią tajemnicę przedsiębiorstwa zarówno stron sporu, jak i osób trzecich. Dotyczy to w szczególności procedury cywilnej, która jest fundamentalną formułą postępowania mającego na celu ochronę know-how.
Powstaje zatem pytanie, jakie zmiany przyniesie dyrektywa 2016/943 na tym obszarze? Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że ostatecznie o charakterze zmian zdecyduje polski ustawodawca, który ma czas na transpozycję dyrektywy do 9 czerwca 2018 r. Niemniej jednak, aby implementacja była poprawna, będzie musiała objąć co najmniej regulację zobowiązującą strony postępowań dotyczących naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa (a także ich przedstawicieli, świadków i inne osoby biorące udział w postępowaniu) do niewykorzystywania i nieujawniania jakiejkolwiek informacji, którą sąd – w odpowiedzi na należycie uzasadniony wniosek – określi jako poufną. Zobowiązanie do zachowania tych informacji w poufności ma pozostawać w mocy po zakończeniu postępowania sądowego, jeżeli sąd w toczącym się postępowaniu nie uzna, że konkretne informacje nie stanowiły tajemnicy przedsiębiorstwa lub nie staną się one łatwo dostępne lub powszechnie znane osobom, które zwykle mają do czynienia z tego rodzaju informacjami.
Zasada poufności
Ponadto, art. 9 ust. 2 dyrektywy nakazuje, aby – na należycie uzasadniony wniosek – mogły być zastosowane szczególne środki niezbędne do zachowania w poufności wszelkich tajemnic przedsiębiorstwa wykorzystywanych w trakcie postępowania sądowego dotyczącego naruszenia know-how. Te szczególne środki mają obejmować co najmniej możliwość ograniczenia do wąskiego grona osób: