Co można zrobić
A co powinna zrobić polska energetyka, by się odnaleźć w klimacie neutralności klimatycznej? – Powiem przewrotnie, że neutralność klimatyczna to bardzo dobra wiadomość dla energetyki. Będzie się ona miała świetnie w zeroemisyjnej gospodarce – wskazał Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat w think tanku WiseEuropa. – Natomiast inną kwestią jest to, jak obecnie dominujące na rynku spółki energetyczne odnajdą się w tej nowej rzeczywistości. Bo tu już nie ma mowy o redukcji emisji, ale o ich niemal zupełnym wyeliminowaniu. Dochodzimy więc do zmiany całego sektora paliwowo-energetycznego, a nie tylko produkcji energii elektrycznej.
– I wychodzi na to, że elektryfikacja jest jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji. W wielu przypadkach łatwiej jest elektryfikować procesy przemysłowe i środki transportu lub też produkować syntetyczne paliwo i wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej, niż zmagać się z wychwyceniem emisji przy spalaniu paliw kopalnych – mówił ekspert. To wymaga znacznych ilości energii elektrycznej, mocno wykraczających poza to, co widzimy dzisiaj nawet w najbardziej optymistycznych prognozach wzrostu zapotrzebowania na prąd w Polsce.
Z kolei Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o klimacie mówił o tym, jakie działania warto podjąć w różnych sektorach, które mają wysoką emisję CO2.
– Kiedyś się o tym w ogóle nie mówiło. Dziś bardzo mnie cieszy radykalna zmiana podejścia do tematu na różnych szczeblach. Ważne jest pytanie o źródła energii, ale słowo klucz to jest myślenie systemowe – ocenił Marcin Popkiewicz. Wskazał, że pierwszą rzeczą powinno być ograniczenie wszechobecnego jego zdaniem marnotrawstwa energii. – Jak jedziemy autobusem, zużywamy o rząd wielkości mniej energii, niż gdy jedziemy sami swoim samochodem. To samo przy porównaniu jazdy pociągiem między miastami i znowu sami samochodem – mówił.
– Z kolei w przemyśle powinniśmy iść w stronę rzeczy, które są trwałe, łatwe w naprawie, projektowane pod kątem odzysku surowców. Nie ma na tej drodze żadnych barier technologicznych – podkreślał. – A produkujemy rzeczy jednorazowe, trwale trujące środowisko, a na dodatek biologicznie hormonalnie czynne. To kompletne szaleństwo – wskazywał.
Zwrócił także uwagę na aspekt nieporuszany dotąd w dyskusji – aspekt efektywności energetycznej budynków. Jego zdaniem ciągle budujemy budynki o bardzo niskiej sprawności energetycznej.
– Polska podpisała się pod ideą społeczeństwa neutralnego, klimatycznie ratyfikując porozumienie paryskie. Więc cel jest, a teraz dyskutujemy, kiedy chcemy go osiągnąć. W propozycji, którą mamy na stole, jest 2050 r. I co jest ważne też z naszej perspektywy, ona definiuje to w taki sposób, że jest to cel dla całej Unii, natomiast musimy zachować elastyczność w stosunku do poszczególnych krajów. Dlatego, że być może są kraje, które będą w stanie osiągnąć ją wcześniej, ale być może są takie, które będą w stanie zrobić to nieco później. I dyskusja na poziomie UE musi uwzględniać zróżnicowaną sytuację poszczególnych państw. Polska ma specyficzną sytuację ze względu na punkt startu, ale również możliwości mobilizacji środków do przeprowadzenia transformacji – podsumował debatę Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka, sekretarz stanu Ministerstwo Środowiska
O neutralności klimatycznej należy myśleć jako o wyzwaniu cywilizacyjnym i społecznym. Nadanie takiego wymiernego rozumienia tej sprawy dla naszych społeczeństw będzie jednym z pierwszych wyzwań stojących przed politykami.
Emma Baines, radca polityczny, ambasada Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn.
Rząd brytyjski ma bardzo ambitne plany w zakresie polityki klimatycznej. Przyjął wiążący prawnie cel neutralności klimatycznej kraju do 2050 r. Ale pojedyncze państwa nie zdołają rozwiązać problemu zmian klimatu bez współpracy międzynarodowej.
Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Nasze działanie w każdej firmie jest unikalne, dostosowane nie tylko do specyfiki danej branży, ale też do dotychczasowego podejścia firmy do tej tematyki. Staramy się pokazywać pozytywne przykłady, wskazywać wymierne pozytywne efekty zmian.
Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka
W naszej branży jest wiele kluczowych podmiotów, w tym przewoźnicy czy operator linii kolejowych, PKP PLK. Musimy współpracować z całym ekosystemem firm, które wspólnie mogą zmienić oblicze polskiego transportu.
Marek Kopyto, Country Manager Poland Unilever Polska
Narzuciliśmy sobie wiele celów. I wiele z nich już osiągnęliśmy. Ale w 2015 r. podnieśliśmy sobie poprzeczkę. I jeśli dziś mówimy o wyzwaniach np. z porozumień paryskich, to nasze wewnętrzne ambicje są jeszcze wyższe.
Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat, WiseEuropa
Przewrotnie mówiąc, neutralność klimatyczna to bardzo dobra wiadomość dla energetyki (...). Natomiast inną kwestią jest to, jak obecnie dominujące na rynku spółki energetyczne odnajdą się w tej nowej rzeczywistości.
Mirosław Proppé, prezes WWF Polska
Firmy, które są odpowiedzialne środowiskowo, stanowią niewielki odsetek. Mało kto długofalowo myśli o pozostaniu na rynku. Firmy myślą kwartałami, bo co kwartał trzeba przedstawić raport giełdowy lepszy od poprzedniego.
Marcin Popkiewicz, portal Nauka o klimacie
Kiedyś o emisji CO2 się w ogóle nie mówiło. Dziś bardzo mnie cieszy radykalna zmiana podejścia do tematu na różnych szczeblach. Ważne jest pytanie o źródła energii, ale słowo-klucz to jest myślenie systemowe.