Formalnie to walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej wybrało w piątek trzy osoby do zarządu firmy, w tym i jej prezesa. Ale w praktyce zrobił to minister skarbu Aleksander Grad, który pełni rolę WZA jako jedyny właściciel firmy.

Od 1 sierpnia firmą pokieruje Tomasz Zadroga, który do tej pory nie pracował w branży energetycznej, ale jest specjalistą od finansów. Był dyrektorem do spraw finansowych w InterCars (największy sprzedawca części samochodowych), a wcześniej zasiadał w zarządzie m.in. Adidas Polska oraz ABB.

Nowy prezes ma trudne zadanie – musi przygotować PGE do debiutu giełdowego planowanego na początek przyszłego roku. Według ekspertów ma to być największa oferta publiczna państwowej spółki przeprowadzona przez rząd Donalda Tuska. Jej wartość może sięgnąć około 7 mld zł wobec 2,5 mld zł – wartości akcji Enei. Sprzedaż akcji tej grupy energetycznej ma nastąpić jeszcze na jesieni.

Minister zdecydował się na uzupełnienie zarządu PGE, choć wcześniej czterech innych jego członków wybrała rada nadzorcza spółki w ramach konkursu. Rzecznik ministra Maciej Wewiór tłumaczył „Rz”, że skorzystał on z przysługującego mu prawa. Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw daje WZA możliwość wyboru zarządu w spółkach o szczególnym znaczeniu. – Polska Grupa Energetyczna do takich spółek strategicznych należy. Minister uznał, że nie może ona działać bez połowy zarządu. A skoro rada nie mogła wybrać w konkursie prezesa i dwóch zastępców, więc zrobiło to walne zgromadzenie – dodał Wewiór. Do zarządu PGE wszedł też Piotr Szymanek, który ostatnio pracował dla SPEC, a wcześniej przez cztery lata doradzał zarządowi Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na bazie których powstała PGE. Teraz w grupie będzie odpowiadał za sprawy korporacyjne. Natomiast handel i dystrybucję w PGE będzie nadzorować jako wiceprezes Marek Trawiński (przewodniczący rady nadzorczej KGHM Polska Miedź). Przeniesie się do Warszawy z Wrocławia, gdzie wcześniej kierował Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Z energetyką zetknął się jako członek zarządu spółki Energetyka w Lubinie. Pod koniec czerwca rada nadzorcza PGE wybrała do zarządu Pawła Urbańskiego, który dotąd kierował całą firmą, a teraz będzie odpowiadał za inwestycje.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lakoma@rp.pl