Ogłoszony ostatnio przez Ministerstwo Obrony Narodowej program inwestycyjny dla polskiej armii przewiduje złożenie w latach 2010 – 2018 w firmach sektora zbrojeniowego zamówień za ok. 30 mld zł. Wiele z nich będzie można zrealizować dzięki prowadzonemu przez Agencję Rozwoju Przemysłu programowi wsparcia dla przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego. Wbrew obiegowym opiniom, koszt takiej pomocy nie musi być wysoki. Prawdą jest natomiast, że uzyskanie finansowania jest uzależnione od współdziałania ze strony zarządów spółek zbrojeniowych.
Przed polską zbrojeniówką stoi ogromne wyzwanie – z jednej strony kryzys gospodarczy spowodował zmniejszenie zamówień, z drugiej MON przyjął do realizacji na lata 2010 – 2018 wielomiliardowe programy modernizacji i wymiany uzbrojenia. Jednoczesne zmaganie się ze skutkami kryzysu i przygotowanie do realizacji ambitnych programów dostaw nowoczesnego sprzętu nie jest zadaniem łatwym i wymaga od zarządzających spółkami szczególnego podejścia.
Spółki nie zostały pozostawione same sobie. Rząd przygotował pomoc w realizacji tych zadań. Jednym z działań, które ma zniwelować aktualną sytuację w dostępie przedsiębiorców do finansowania zewnętrznego oraz zwiększyć poziom realizowanych zamówień, jest program „Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA inicjatyw pobudzających polską gospodarkę”.
[srodtytul]Dla kogo wsparcie[/srodtytul]
Za priorytetową rząd uznał branżę zbrojeniową, którą w pierwszej kolejności włączył do grupy potencjalnych beneficjentów. Program poprzez poprawę dostępu do finansowania ma na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych i usługowych oraz obniżenie kosztów społecznych w okresie spowolnienia gospodarczego. Pozwoli to w konsekwencji utrzymać zdolność operacyjną Sił Zbrojnych RP na dotychczasowym poziomie.