Małym i średnim firmom banki oferują w jednym pakiecie kilka produktów umożliwiających finansowanie bieżącej działalności. Rozwiązania takie mają różne nazwy, ale idea jest ta sama. Na przykład w BGŻ i BRE Banku jest to limit wieloproduktowy, w Millennium i Kredyt Banku – linia wieloproduktowa, w ING – limit umowy kredytowej, w Deutsche Banku – linia wielozadaniowa, a w BNP Paribas – wielocelowa linia kredytowa.
Chodzi o to, żeby w ramach jednej umowy firma mogła elastycznie korzystać z finansowania do wysokości przyznanego limitu kwotowego. W zależności od potrzeb składa wtedy dyspozycję uruchomienia konkretnych produktów lub przesunięcia środków między nimi.
Kredyty i gwarancje
Liczba i rodzaje produktów dostępnych w ramach linii wieloproduktowej są różne w poszczególnych bankach. Może to być na przykład kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy odnawialny i nieodnawialny, kredyt z harmonogramem spłat. W ramach pakietów firmy z reguły mogą również wystawiać gwarancje bankowe na rzecz swojego kontrahenta, a także akredytywy dokumentowe.
Ten ostatni produkt to forma rozliczenia stosowana głównie w handlu zagranicznym. Importer występuje o akredytywę do banku, który otworzy ją na rzecz dostawcy. Dzięki temu eksporter, jeśli dostarczy towar zgodnie z warunkami umowy, na pewno otrzyma zapłatę z banku. Natomiast gwarancje są częściej używane na krajowym rynku. Stanowią zabezpieczenie przed niewywiązaniem się kontrahenta z zawartych umów. Na przykład jeśli odbiorca towaru nie zapłaci w terminie, to obowiązek płatności przechodzi na bank.
Zarówno akredytywa, jak i gwarancja zwiększają bezpieczeństwo handlu, a kupujący dzięki tym produktom ma szanse wynegocjować lepsze warunki transakcji.