Obchodzona w 2014 r. potrójna rocznica (25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów, 15 lat w NATO i dziesięć lat w UE) skłania do ocen i porównań z innymi krajami regionu. Choć nie ma tu miejsca na szerszą analizę, to próba 19 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i okres 25 lat są już na tyle znaczące, że można zaobserwować wspólne czynniki sukcesów i porażek w transformacji, na które pragniemy pokrótce zwrócić uwagę.
Jaka droga zmian
Pierwszym czynnikiem była strategia reform. Od początku transformacji konkurowały ze sobą dwie strategie – gradualna i radykalna. Uchwalenie przez Sejm 28 grudnia 1989 r. pakietu dziesięciu ustaw, znanych pod nazwą planu Leszka Balcerowicza, zostało okrzyknięte przez przeciwników „terapią szokową" o neoliberalnym charakterze, która miała doprowadzić do nadmiernych kosztów społecznych transformacji. Plan Balcerowicza zakładał urealnienie kursu walutowego i wymienialność złotego, stłumienie hiperinflacji, liberalizację cen, deregulację działalności gospodarczej, likwidację dotacji dla państwowych przedsiębiorstw i ich prywatyzację, zmniejszenie deficytu budżetowego i deficytu handlowego oraz liberalizację handlu zagranicznego.
Podobne reformy przeprowadziły wkrótce trzy kraje bałtyckie. Wspólny dla Polski i tych krajów był też jeden z najgorszych punktów startu – Polska ogłosiła bankructwo na międzynarodowych rynkach finansowych jeszcze w 1981 r. i zaczynała transformację w recesji z inflacją rzędu 600 proc., a małe gospodarki krajów bałtyckich wraz z rozpadem ZSRR przeszły bardzo głęboki spadek PKB, rzędu 20–30 proc.
Reszta krajów regionu i d. ZSRR rozpoczęła transformację wg modelu gradualnego, często pod hasłem poszukiwania „trzeciej drogi" i z przekonaniem, że nie należy się spieszyć z reformami. Po dekadzie skumulowany wzrost PKB wyniósł w Polsce 45 proc. Następne w kolejności Słowenia i Chorwacja miały zaledwie 20 proc., Słowacja i Macedonia ponad 10 proc., a Czechy i Węgry kilka procent wzrostu. Co gorsza, w większości krajów d. ZSRR już od 1997 r. zaczęły się problemy finansowe, których kumulacja nastąpiła wraz z bankructwem Rosji w sierpniu 1998 r.
Drugim czynnikiem była reorientacja gospodarek ze Wschodu na Zachód. Szybki rozpad RWPG w 1991 r., skutkujący utratą rynków dawnego bloku wschodniego, jest często zapominanym, pozytywnym bodźcem, który ostatecznie wyrwał gospodarczo Polskę i kraje regionu z orbity ZSRR i jej spadkobierczyni Rosji.