KGHM jest jednym z inicjatorów powstania konsorcjum RawMatTERS, które wygrało konkurs na prowadzenie współfinansowanego ze środków unijnych programu w obszarze surowców mineralnych. Co to dokładnie oznacza?
Konkurs przeprowadził Europejski Instytut Innowacji i Technologii (ang. EIT), który działa poprzez Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (ang. KIC). Do tej pory działały trzy Wspólnoty – dedykowane klimatowi, energii oraz technologiom informacyjnym i komunikacyjnym. Gdy usłyszeliśmy, że będzie ogłaszany konkurs dotyczący utworzenia KIC w zakresie surowców mineralnych, włączyliśmy się w organizację międzynarodowego konsorcjum, które miało zawalczyć o ten ważny projekt. Udało się zgromadzić grupę najważniejszych graczy na tym rynku w Europie, a KGHM wszedł do międzynarodowego komitetu sterującego, który podejmował najważniejsze decyzje dotyczące kształtu przyszłej Wspólnoty – KIC. Zaczęliśmy od sześciu krajów, teraz skupiamy ich 22. Mamy 116 partnerów i tworzymy największe w świecie konsorcjum surowcowe.
Pracowaliśmy przez prawie dwa lata nad stworzeniem efektywnej struktury zarządczej, projektując usługi, jakie będziemy oferować naszym klientom – studentom, innowatorom, małym i średnim przedsiębiorcom i wreszcie dużemu przemysłowi, który potrzebuje innowacji, nowego spojrzenia i zdolnych pracowników.
Celem KIC jest opracowanie nowych technologii pozyskiwania surowców – także w procesie recyklingu oraz przerobu surowców, jak również znalezienie możliwości zastąpienia niektórych rzadkich lub będących na wyczerpaniu surowców innymi.
Program ma na celu również stworzenie firm działających w szeroko rozumianym sektorze surowcowym i miejsc pracy. Sektor surowcowy ma stać się jednym z filarów europejskiej gospodarki.