Ubezpieczyciele oczekują ulg i zachęt podatkowych

Każda zachęta ze strony państwa do tego, aby zmienić obecne postawy konsumentów, może skutkować w przyszłości zmniejszeniem zależności konsumentów od państwa – mówi Elżbiecie Glapiak prezes Prudentialu Abhishek Bhatia.

Publikacja: 13.05.2015 22:00

Ubezpieczyciele oczekują ulg i zachęt podatkowych

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy regulacje, jakie funduje rynkowi KNF zwłaszcza w odniesieniu do unit linków są korzystne dla branży, a przede wszystkim dla klientów?

Z zadowoleniem witamy zmiany projektowane dla polis typ[u unit linked. Nie sprzedajemy takich polis, ale wspieramy ostatnie pomysły na regulację tej sfery, ponieważ w naszej ocenie to częściowo nim zawdzięczamy dzisiejszą sytuację w branży. W mojej ocenie zamiarem regulatorów jest takie dokonanie zmian, aby były zrozumiałe i widoczne dla wszystkich, zwłaszcza, że część z nich służy naprawieniu tego, co stało się w przeszłości, kiedy polisy unit linked były intensywnie sprzedawane. Uważam, że zarówno dla nas, towarzystw ubezpieczeniowych, jak i dla klientów, równie ważne jest móc podkreślić, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedawały tego typu polisy i że są firmy, które grały fair. Jak każda regulacja, tak i te ostatnie powinny mieć wspólne cechy – stanowić jeden standard dla wszystkich graczy i być stosowane przez każdego z nich. I tak na przykład, propozycja Polskiej Izby Ubezpieczeń w sprawie ustalenia maksymalnego poziomu potrąceń z tytułu kosztów dystrybucji polis typu unit link jest krokiem w dobrym kierunku i jako taka może stanowić wartość dla klientów oraz wprowadzić ujednolicenie zasad. Jedno i drugie w moim przekonaniu jest pozytywnym sygnałem wysłanym przez branżę w kierunku regulatorów.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację