Reklama

Fetor w gołębniku

Kilka lat temu ukazała się książka jednego z hersztów podwarszawskiej mafii „Świat według Dziada". Choć pewne fakty ze świata przestępczego kojarzą się ze światem polityki, to tym razem skojarzenie dotyczy całkiem niewinnych gołębi.

Publikacja: 08.03.2016 21:00

Robert Gwiazdowski

Robert Gwiazdowski

Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński

„Dziad", który namiętnie zajmował się ich „bujaniem", opowiada o złośliwych hodowcach sprzedających konkurentom pięknie wyglądające samce, które „niedoparzają" samic. Samice wysiadują wówczas niezapłodnione jaja, które potem pękają i robi się tylko fetor w gołębniku. Polscy politycy, jak te gołębie, „niedoparzają" reform, których przeprowadzenia się podejmują.

Tym razem rząd ustami pani premier Szydło ogłosił zamiar połączenia PIT od wynagrodzeń ze składkami ubezpieczeniowymi. Bardzo zacny pomysł, pod trzema jednak warunkami: po pierwsze – że połączenie obejmie rzeczywiście wszystkie daniny obciążające pracę – a więc i te, które spoczywają, teoretycznie rzecz biorąc, na pracodawcy; po drugie – że organy skarbowe nie będą musiały przejąć na siebie obowiązków pracodawców związanych z odrębnym wyliczaniem i odprowadzaniem różnych składek; i po trzecie – że celem tej operacji będzie istotne obniżenie opodatkowania pracy. Niestety, na to się nie zanosi. To miło więc, że pracodawcom ma być lżej, ale celu – obniżenia kosztów funkcjonowania państwa dla pewnego równoważenia obniżenia wpływów – nie osiągniemy. Państwa na to nie stać? Rekompensatą obniżenia opodatkowania pracy dla finansów publicznych mogłoby być podwyższenie opodatkowania konsumpcji. Środkiem do tego celu mogłoby być wprowadzenie jednolitej stawki VAT w wysokości 20 proc. na wszystko. Choć stawka podstawowa byłaby obniżona o 3 pkt proc. (z dzisiejszych 23 proc.), to stawka efektywna, wynosząca dziś około 16 proc., zostałaby de facto podwyższona o 4 pkt proc. Ale koszty funkcjonowania aparatu skarbowego mogłyby być istotnie niższe, a wpływy podatkowe większe – nie tylko dzięki podwyższeniu stawki efektywnej, ale także dzięki wyeliminowaniu manipulacji stawkami podatkowymi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Polscy przedsiębiorcy apelują o państwową pomoc dla Barlinka po rosyjskim ataku
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Strategia szaleńca?
Opinie Ekonomiczne
Katarzyna Kucharczyk: Technologia atakuje. Należy się bać?
Opinie Ekonomiczne
Michał Kanownik: Z chmury korzystamy chętnie, ale bez pomysłu
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama