Reklama
Rozwiń

Pełne wdrożenie idei przemysłu 4.0 wymaga zmiany podejścia

O czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą. – Jako kraj we wdrażaniu koncepcji Przemysłu 4.0 nie jesteśmy w awangardzie, ale też nie pozostajemy daleko za liderami – ocenił Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Publikacja: 29.05.2017 21:20

Eksperci nie obawiają się negatywnego wpływu robotyzacji i automatyzacji na rynek pracy. Wręcz przec

Eksperci nie obawiają się negatywnego wpływu robotyzacji i automatyzacji na rynek pracy. Wręcz przeciwnie – wskazują na korzyści, które może on i cała rodzima gospodarka, w której brak rąk do pracy staje się poważnym problemem, odnieść.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

– Przemysł 4.0 nabiera w naszym kraju rozpędu. Postęp zależy od branży. Na przykład w robotyzacji sektora motoryzacyjnego, będącej jednym z przejawów tej rewolucji, jesteśmy za Czechami, ale już branża rolno-spożywcza może pochwalić się najnowocześniejszymi rozwiązaniami – wskazał Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

– Coraz więcej firm stosuje te rozwiązania, np. duży producent bram z rozbudowanym systemem sieci dystrybucji. Jego klienci konstruują i zamawiają bramy przez internet. Ich zlecenie, z pominięciem działu zamówień, trafia bezpośrednio na maszyny produkcyjne, gdzie cięcie i spawanie jest w pełni zautomatyzowane – mówił Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR zajmującej się m.in. automatyką, oprogramowaniem i robotyką. – Tak działają liderzy niektórych branż, ale ogólnie widać niechęć przedsiębiorców do wysyłania danych do chmury.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy