Kariera Daniela Obajtka po objęciu władzy przez PiS budzi zarówno podziw, jak i zazdrość. Awans ze stanowiska wójta niewielkiej gminy na szefa jednej z największych spółek w tej części Europy zdumiewa. Tak błyskawiczna kariera nie poddaje się racjonalnej ocenie. Pewne światło na to rzucił prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc, że Daniel Obajtek posiada od Boga dany dar, który pozwala mu realizować rzeczy wielkie. Zaangażowanie Pana Boga w politykę personalną PiS to ważny wkład prezesa Kaczyńskiego w mechanizmy działania społeczeństwa i gospodarki.
Hipoteza o boskiej ingerencji w przebieg kariery Daniela Obajtka wywołała wściekłość sił nieczystych zgromadzonych wokół „Gazety Wyborczej", które zaczęły kwestionować osiągnięcia prezesa Orlenu, zarzucając mu nie tylko ignorancję, ale wręcz oszustwa. Trudno zatem dziwić się, że wokół Daniela Obajtka rozgorzał spór polityczny pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Spór przebiega na dwóch płaszczyznach: prawno-moralnej i ekonomicznej. Ponieważ moje kompetencje koncentrują się na kwestiach ekonomicznych, ograniczę się do ekonomicznych aspektów sporu.
Koszt surowca i ceny na stacjach
Zwolennicy prezesa argumentują, że wyniki finansowe Orlenu dowodzą trafności jego nominacji i pokazują niecne motywy opozycji, która nie może się pogodzić z dynamicznym, suwerennym rozwojem polskiej gospodarki pod przywództwem PiS, którego sztandarowym przykładem są wyniki spółki. Z kolei przeciwnicy wskazują głównie na słabe notowania Orlenu na GPW, który w okresie prezesury Daniela Obajtka stracił znaczną część rynkowej wartości. Spróbujmy zatem się zastanowić, czy argumenty obu stron mają uzasadnienie w twardych danych finansowych.
Ocena wyników finansowych firm i czynników, które na nie wpływają, jest trudna, gdyż wymagałaby szczegółowej analizy struktury sprzedaży, cen wyrobów sprzedawanych, kosztów materiałów i surowców, kosztów robocizny itd. Dane, które trzeba by uwzględnić w takiej analizie, są na ogół niedostępne. Dlatego musimy ograniczyć się do wskazania zasadniczych czynników determinujących sytuację finansową omawianej firmy. Postaram się przedstawić taką uproszczoną analizę wyników finansowych i podstawowych czynników wpływających na wyniki w PKN Orlen w latach 2008–2020.
Wyniki finansowe firmy są uzależnione od dwóch grup czynników: wpływających na koszty oraz przychody ze sprzedaży. W dalszej części skupimy się na analizie kosztów podstawowego surowca – ropy naftowej – oraz wybranych cen wyrobów sprzedawanych przez Orlen.