Oficjalna praca lepsza niż na szaro

Coraz mniej Polaków pracuje na czarno? Może jeszcze trudno znaleźć twarde dowody na takie stwierdzenie, ale znajdzie się kilka poszlak.

Publikacja: 21.08.2017 21:12

Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

Foto: Fotorzepa/Ryszard Waniek

Wskazywać na to może chociażby malejąca różnica między faktycznym bezrobociem (tym pokazywanym w Badaniach Aktywności Ekonomicznej Ludności) a bezrobociem rejestrowanym w tych regionach, gdzie problem z oficjalnym zatrudnieniem jest największy. Jeszcze kilka lat temu różnica, przykładowo w województwie warmińsko-mazurskim, była ogromna, bo sporo mieszkańców, choć gdzieś pracowało, to chętnie rejestrowało się w urzędzie pracy, by zyskać status bezrobotnego. Obecnie problem wciąż istnieje, ale jego skala znacznie spadła.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Negocjacje Trumpa z Putinem wstrząsną polskim rynkiem pracy
Opinie Ekonomiczne
Evgenij Kirichenko: Co rok 2025 przyniesie Ukraińcom i Polakom
Opinie Ekonomiczne
Hagemejer, Robaszewski: Brak przełomu w roku przełomu
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Przemysł zbrojeniowy, czyli prymusa Donalda Tuska nieodrobiona praca domowa
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści z CASE: Brak przełomu w roku przełomu
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce