Nawałnice, burze i wojna. Cenowa

Ostatnie miesiące to dla towarzystw ubezpieczeniowych trudny okres. Przez Polskę przeszło kilka dotkliwych burz i nawałnic. Według wstępnych szacunków ubezpieczyciele z tytułu zniszczeń wypłacili poszkodowanym ok. 0,5 mld zł.

Aktualizacja: 06.11.2017 20:30 Publikacja: 06.11.2017 20:00

Nawałnice, burze i wojna. Cenowa

Foto: 123RF

Meteorolodzy ostrzegają, że klęsk żywiołowych będzie przybywać. Globalne firmy reasekuracyjne zaczęły już delikatnie przygotowywać klientów na podwyżki. Tymczasem nad Wisłą ceny ubezpieczeń domów i mieszkań... spadają. Agenci nowym klientom dają zniżki sięgające 50 proc. i nie jest to wielka okazja, ale standard.

Jak to możliwe? Z jednej strony część ekspertów tłumaczy, że wbrew pozorom (patrz: wspomniane wyżej klęski żywiołowe) ubezpieczyciele ponoszą coraz mniejsze ryzyka. Domy są dziś lepiej budowane niż kiedyś, więc niełatwo poddają się atakom huraganów i nawałnic. Na dodatek nowo powstające budynki mają coraz lepsze systemy przeciwpożarowe i zabezpieczenia antywłamaniowe, co również liczy się przy szacowaniu ceny polisy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem