Aktualizacja: 30.08.2021 17:57 Publikacja: 26.03.2020 15:02
Na nowotwór płuca chorują głównie osoby po pięćdziesiątym roku życia - zarówno mężczyźni jak i kobiety
Foto: shutterstock
Materiał powstał we współpracy z MSD w ramach akcji społecznej Rzeczpospolitej #oddychaj 2021.03 PL-NON-00062 (Wyd. 2020-03)
Medycyna dysponuje coraz nowszymi metodami walki z nowotworami. Jeśli z powodu zbyt późnej diagnozy niemożliwe jest zastosowanie leczenia chirurgicznego (dostępne tylko dla pacjentów w pierwszym i drugim stadium choroby i nielicznych w stadium trzecim, co stanowi ok. 15–20 proc. przypadków), wkraczają inne opcje terapeutyczne. Stosowana w bardziej zaawansowanych przypadkach radiochemioterapia pozwala skutecznie leczyć ok. 20–30 proc. chorych. Przełomem w medycynie, nagrodzonym w 2018 r. nagrodą Nobla, jest immunoterapia. Tak zwane leki immunokompetentne pozwalają aktywować układ odpornościowy na tyle, by sam zwalczał komórki nowotworowe. Wszystko to sprawia, że z roku na rok coraz częściej o nowotworach płuc mówimy nie jako o chorobach śmiertelnych, ale przewlekłych.
Szanse na nowoczesne terapie są uzależnione od miejsca zamieszkania – mówi Małgorzata Maksymowicz, administratorka grupy „Rak płuca” na Facebooku.
Jednym z czynników wywołujących astmę u dzieci, jest narażenie na dym papierosowy w okresie prenatalnym i w dzieciństwie. Teraz naukowcy dowodzą, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachowania, może być także wdychanie dymu tytoniowego przez ojca.
W leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi sprawdza się immunoterapia – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog.
Objawy raka płuca są niespecyficzne – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmonolożka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Przybywa osób borykających się z ciężką alergią i astmą – zwracają uwagę lekarze. Częściej też dochodzi do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas