Reklama
Rozwiń

W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia

Komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim (SANT) przygotuje raport na temat kryzysu kadrowego wśród lekarzy i pielęgniarek w UE. – Zasoby ludzkie w opiece zdrowia to zasób krytyczny – podkreślił eurodeputowany Adam Jarubas.

Publikacja: 12.02.2025 15:24

Ponad jedna trzecia lekarzy i jedna czwarta pielęgniarek w UE ma ponad 55 lat i oczekuje się, że w n

Ponad jedna trzecia lekarzy i jedna czwarta pielęgniarek w UE ma ponad 55 lat i oczekuje się, że w nadchodzących latach przejdzie na emeryturę - szacuje OECD.

Foto: Adobe Stock

dmp

Według szacunków OECD poczynionych w oparciu o dane z 2022 roku w państwach Unii Europejskiej brakuje ok. 1,2 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych.

Niedobór pracowników w sektorze ochrony zdrowia jest ściśle powiązany z negatywnymi trendami demograficznymi. Z jednej strony, starzenie się społeczeństw zwiększa zapotrzebowanie na usługi zdrowotne; z drugiej strony, starzenie się siły roboczej nasila potrzebę zastępowania pracowników służby zdrowia w miarę ich przechodzenia na emeryturę – tłumaczą autorzy raportu „Health at a Glance. Europe 2024”, przygotowanego przez OECD.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc