Reklama
Rozwiń

Pacjentka wybierze szpital, w którym dostanie znieczulenie przy porodzie

Placówki będą miały obowiązek informowania o dostępnych formach zmniejszenia bólu porodowego. Zostaną także zobligowane do zapewnienia konsultacji z anestezjologiem.

Publikacja: 19.12.2024 16:33

Program „Za życiem” ma wspierać rodziców, którzy zdecydowali się urodzić niepełnosprawne dziecko, a

Program „Za życiem” ma wspierać rodziców, którzy zdecydowali się urodzić niepełnosprawne dziecko, a wada została ujawniona jeszcze w życiu płodowym

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. To kolejny krok w celu zwiększenia dostępności znieczuleń. Przypomnijmy, że od lipca premiowane są szpitale, w których jest minimum 10-proc. udział znieczuleń przy porodach drogami natury.

Z danych NFZ wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17 proc. w skali całego kraju, a rok wcześniej – 14 proc. Jeszcze przed zarządzeniem NFZ mieliśmy w Polsce szpitale, które w ogóle nie zapewniały rodzącym kobietom znieczulenia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc