Po raz pierwszy od początku epidemii w Korei Południowej liczba zakażeń wykrytych w kraju w ciągu doby przekroczyła 10 tysięcy. Obecna fala zakażeń w kraju napędzana jest transmisją wariantu Omikron.

Czytaj więcej

Korea Płd: 95 proc. w pełni zaszczepionych, rekordowa liczba zakażeń

Wariant Omikron ma być odpowiedzialny za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Eksperci uważają, że wkrótce w kraju może być wykrywanych 20-30 tysięcy lub nawet więcej zakażeń w ciągu doby.

Premier Korei Południowej, Kim Boo-kyum podkreśla, że priorytetem dla jego rządu jest "zmniejszanie liczby ciężko chorych pacjentów i liczby zgonów".

6 620

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Korei Południowej od początku epidemii

W czterech miastach w Korei Południowej wdrożono nowe zasady testowania, w ramach programu pilotażowego. Zgodnie z nimi tylko przedstawiciele grup ryzyka mogą poddawać się testom PCR na obecność koronawirusa - pozostali mają korzystać z szybkich testów antygenowych w klinikach.

29 stycznia program ma być rozszerzony na 256 punktów testowania w całym kraju, a 3 lutego - na setki klinik.

Rząd Korei Południowej skrócił też okres obowiązkowej izolacji dla zaszczepionych na COVID-19, którzy zostali zakażeni - z 10 do 7 dni.

W sobotę w Korei Południowej rozpoczynają się obchody Nowego Roku Księżycowego, w czasie których miliony mieszkańców kraju podróżują do swoich rodzin. Władze obawiają się, że napędzi to dodatkowo obecną falę epidemii.

W liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej od początku epidemii wykryto 762 983 zakażenia, zmarło 6 620 chorych na COVID-19.

W pełni zaszczepionych jest 95 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a 58 proc. przyjęło dawkę przypominającą.