Po raz pierwszy od początku epidemii w Korei Południowej liczba zakażeń wykrytych w kraju w ciągu doby przekroczyła 10 tysięcy. Obecna fala zakażeń w kraju napędzana jest transmisją wariantu Omikron.

Czytaj więcej

Korea Płd: 95 proc. w pełni zaszczepionych, rekordowa liczba zakażeń

Wariant Omikron ma być odpowiedzialny za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Eksperci uważają, że wkrótce w kraju może być wykrywanych 20-30 tysięcy lub nawet więcej zakażeń w ciągu doby.

Premier Korei Południowej, Kim Boo-kyum podkreśla, że priorytetem dla jego rządu jest "zmniejszanie liczby ciężko chorych pacjentów i liczby zgonów".

6 620

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Korei Południowej od początku epidemii

W czterech miastach w Korei Południowej wdrożono nowe zasady testowania, w ramach programu pilotażowego. Zgodnie z nimi tylko przedstawiciele grup ryzyka mogą poddawać się testom PCR na obecność koronawirusa - pozostali mają korzystać z szybkich testów antygenowych w klinikach.

29 stycznia program ma być rozszerzony na 256 punktów testowania w całym kraju, a 3 lutego - na setki klinik.

Rząd Korei Południowej skrócił też okres obowiązkowej izolacji dla zaszczepionych na COVID-19, którzy zostali zakażeni - z 10 do 7 dni.

W sobotę w Korei Południowej rozpoczynają się obchody Nowego Roku Księżycowego, w czasie których miliony mieszkańców kraju podróżują do swoich rodzin. Władze obawiają się, że napędzi to dodatkowo obecną falę epidemii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej od początku epidemii wykryto 762 983 zakażenia, zmarło 6 620 chorych na COVID-19.

W pełni zaszczepionych jest 95 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a 58 proc. przyjęło dawkę przypominającą.