We wtorek władze Hongkongu nakazały uśpienie ok. 2 tysięcy chomików z kilkudziesięciu sklepów zoologicznych, po tym jak wykryto ognisko zakażenia koronawirusem powiązane z pracownikiem jednego z takich sklepów. Testy na obecność koronawirusa u zwierząt, które znajdowały się w tym sklepie wykazały, że 11 chomików było zakażonych koronawirusem.

Decyzja władz Hongkongu wywołała niezadowolenie wielu mieszkańców miasta, którzy zaczęli zgłaszać gotowość do przyjęcia pod swój dach przeznaczonych do uśpienia chomików, aby ocalić życie zwierząt. 

Biuro szefowej administracji Hongkongu, Carrie Lam, nazwało takie zachowania "nieracjonalnymi".

Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony (AFCD) poinformował, że będzie przeciwdziałać jakiejkolwiek próbie ratowania chomików, nawet jeśli będzie to oznaczać zwrócenie się o pomoc do policji.

Czytaj więcej

Hongkong: Ubój chomików z powodu COVID. "Nie porzucajcie zwierząt"

"Jeśli takie działania będą kontynuowane (...), AFCD będą przekazywać takie pzypadki policji" - głosi komunikat Departamentu, który radzi też właścicielom zwierząt domowych, aby ich nie całowali.

Władze zapewniają, że chomiki będą zabijane w sposób humanitarny. Wzywają też całe społeczeństwo do zjednoczenia się w walce z rozprzestrzenianiem koronawirusa.

Na całym świecie wykrywane były przypadki zakażenia koronawirusem zwierząt, w tym zwierząt domowych - psów i kotów - ale naukowcy nie znaleźli dowodów na to, by zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w transmisji koronawirusa.

2 tys.

Tyle chomików ma zostać uśpionych w Hongkongu z powodu wykrycia źródła ogniska zakażeń koronawirusem w sklepie zoologicznym

Władze Hongkongu stosują rygorystyczną politykę "zero COVID", która oznacza działania zmierzające do całkowitego wygaszania pojawiających się ognisk zakażeń.

W zamkniętych sklepach zoologicznych przetestowano na obecność koronawirusa również króliki i szynszyle, ale tylko u chomików testy dały wynik pozytywny. Wszystkie zakażone koronawirusem chomiki zostały sprowadzone do Chin z Holandii - podaje lokalny nadawca, RTHK.