W przyszłym tygodniu w Nowej Południowej Walii ma dojść do "wypłaszczenia" liczby chorych na COVID-19 w szpitalach - co oznacza, że przestanie ona rosnąć. W stanie trzeci dzień z rzędu notowana jest rekordowa liczba zgonów zakażonych, nadal jednak utrzymuje się ona na stosunkowo niskim poziomie. W ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii zmarło 29 chorych na COVID-19 (w całej Australii - 56). Nowa Południowa Walia liczy nieco ponad 8 mln mieszkańców.

Pearce mówi, że presja na szpitale w stanie będzie "utrzymywać się przez kilka tygodni", ale liczba hospitalizacji zakażonych jest niższa niż ta, której obawiały się władze stanu.

- To cieszy, ale wypłaszczenie (liczby chorych na COVID-19 w szpitalach - red.) nadal będzie na dość wysokim poziomie - zaznaczyła Pearce na konferencji prasowej w Sydney. 

Czytaj więcej

Australia: Milion zakażeń w dwa tygodnie. Rekordowa liczba chorych w szpitalach

Szpitale w Australii borykają się nie tylko z większą liczbą hospitalizacji chorych na COVID-19, ale też z brakami kadrowymi spowodowanymi dużą liczbą pracowników objętych kwarantanną w związku z zakażeniem lub bliskim kontaktem z zakażonym.

1,2 mln

Tyle zakażeń wykryto w Australii w ciągu ostatnich czterech tygodni

W czwartek władze Australii zdecydowały, że - aby nie zakłócać łańcuchów dostaw w kraju - reżim kwarantanny wobec pracowników transportu zostanie złagodzony. Osoby pracujące w transporcie, mające bliski kontakt z zakażonym, będą mogły normalnie pracować, jeśli nie pojawią się u nich objawy zakażenia. Wcześniej zasady kwarantanny złagodzono wobec pracowników branży spożywczej.

W Australii od początku epidemii wykryto blisko 1,4 mln zakażeń, z czego 1,2 mln w ciągu ostatniego miesiąca. Przechodząca obecnie przez Australię fala epidemii jest napędzana wariantem Omikron koronawirusa.