Reklama
Rozwiń

Kalifornia pierwszym stanem z systemem powszechnej opieki zdrowotnej?

Grupa polityków Partii Demokratycznej przygotowała projekty ustaw, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej w stanie. Ustawy mają umożliwić spełnienie jednej z obietnic wyborczych obecnego gubernatora Kalifornii.

Publikacja: 11.01.2022 15:30

Szpital w Los Angeles

Szpital w Los Angeles

Foto: PAP/EPA

Gdyby pakiet ustaw został przyjęty, Kalifornia stworzyłaby pierwszy w Stanach Zjednoczonych system powszechnej opieki zdrowotnej. Mógłby z niej korzystać każdy mieszkaniec stanu. W tym tygodniu rozpoczną się prace komisji stanowego kongresu nad projektami ustaw.

Według twórców projektu nowy system ma zwiększyć wydajność służby zdrowia w Kalifornii. Jak wskazują analitycy Bloomberga, amerykański system ochrony zdrowia jest jednym z najmniej wydajnych na świecie. Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy na służbę zdrowia per capita (ok. 11 tys. dol. rocznie), a mimo to średnia długość życia oraz poziom zdrowia ludności utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. W badaniach Bloomberga amerykański system ochrony zdrowia znalazł się na przedostatnim miejscu, spośród 56 państw. Wyższe wyniki uzyskały Białoruś, Dominikana, czy też Wenezuela: państwa, których roczne wydatki na służbę zdrowia per capita nie przekraczają 1 140 dol.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc