Newsom poinformował o szczegółach dotyczących obowiązku przyjmowania dawki przypominającej na zorganizowanej w środę konferencji pasowej, w punkcie szczepień na COVID-19 w Oakland.

Kalifornia była pierwszym stanem, który wprowadził obowiązek szczepienia na COVID-19 pracowników ochrony zdrowia (we wrześniu). Większość zatrudnionych w stanowych szpitalach i klinikach zaszczepiło się dwiema dawkami szczepionki, ale tysiące pracowników ochrony zdrowia straciło pracę lub zostało zawieszonych w obowiązkach.

Czytaj więcej

Szczepienia na COVID-19 od 1 marca obowiązkowe dla pracowników ochrony zdrowia i aptek

Teraz Kalifornia dołącza do Nowego Meksyku jako drugi stan, który wymaga od pracowników ochrony zdrowia przyjęcia dawki przypominającej.

Również dwie największe uczelnie w Kalifornii - Uniwersytet Stanowy Kalifornii i Uniwersytet Kalifornii ogłosiły, że ich studenci muszą przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przed rozpoczęciem wiosennego semestru na uczelniach.

Newsom zapewnił, że wobec osób pracujących poza ochroną zdrowia władze nie będą wymagać przyjęcia przypominającej dawki szczepionki. Zaznaczył jednak, że regulacje w tym zakresie mogą się zmienić, w zależności od tego, jak będzie się rozwijać epidemia.

W Kalifornii, podobnie jak w innych częściach USA, szerzy się obecnie wariant Omikron, który ma odpowiadać - według oficjalnych danych - za ok. połowę wszystkich nowych zakażeń, choć według Newsoma w rzeczywistości Omikron odpowiada za znacznie większy odsetek nowych zakażeń.

8,8 mln

Tylu mieszkańców Kalifornii przyjęło jak dotąd dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19

Obecnie w ciągu doby w Kalifornii wykrywanych jest nieco ponad 10 tys. nowych zakażeń. Do końca roku liczba ta ma jednak wzrosnąć do 20 tysięcy,

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Jak dotąd w zamieszkiwanym przez ok. 40 mln osób stanie przypominającą dawkę szczepionki przyjęło 8,8 mln osób.

Obowiązek szczepień trzecią dawką dla pracowników ochrony zdrowia popiera Kalifornijskie Stowarzyszenie Szpitali. - Wiemy, że dawka przypominająca zapewnia dodatkową warstwę ochronną - coś, co może być kluczowe w zapewnieniu opieki (medycznej) jakiej potrzebuje Kalifornia i cały kraj, który mierzy się ze stałym deficytem pracowników ochrony zdrowia - oświadczyła stojąca na czele Stowarzyszenia, Carmela Coyle.