Reklama

Izrael od niedzieli zacznie szczepić na COVID czwartą dawką

W Izraelu w niedzielę ruszą szczepienia na COVID-19 czwartą dawką szczepionki - poinformował minister zdrowia kraju, Nitzan Horowitz, w rozmowie z KAN News.

Publikacja: 23.12.2021 05:09

Szczepienie na COVID-19 w Izraelu

Szczepienie na COVID-19 w Izraelu

Foto: PAP/EPA

arb

Horowitz podkreślił, że dopuszczeni do szczepienia czwartą dawką, będą mogli zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w punkcie szczepień.

Czwartą dawkę szczepionki na COVID-19 będzie się podawać w Izraelu osobom powyżej 60. roku życia i pracownikom ochrony zdrowia. Podanie kolejnej przypominającej dawki ma pomóć Izraelowi w powstrzymaniu transmisji wariantu Omikron koronawirusa.

Dopuszczeni do szczepienia czwartą dawką będą mogli przyjąć ją po upływie czterech miesięcy od trzeciej dawki. Szczepienia trzecią dawką rozpoczęły się w Izraelu w lipcu.

Decyzja rządu o rozpoczęciu szczepień czwartą dawką budzi kontrowersje - przedstawiciele środowiska medycznego zwracają uwagę, że brakuje danych mówiących o skuteczności i bezpieczeństwie podawania czwartej dawki.

Czytaj więcej

Izrael chce wyprzedzić Omikrona. Udostępni czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19
Reklama
Reklama

Centrum Medyczne Sheba w Ramat Gan miało rozpocząć testy kliniczne mające ustalić jak skuteczne i jak bezpieczne jest podawanie czwartej dawki, ale zgody na testy nie wydało jeszcze Ministerstwo Zdrowia.

- Mamy mało czasu na podejmowanie decyzji - tłumaczy jednak przewodniczący komitetu ds. szczepień, dr Boaz Lev. - Jeśli nie będziemy szczepić, cena będzie wyższa - dodaje.

Premier Izraela, Naftali Bennett przekonuje, że podawanie czwartej dawki szczepionki pomoże pokonać wariant Omikron, który obecnie przetacza się przez świat.

Czwartą dawkę szczepionki na COVID-19 będzie się podawać w Izraelu osobom powyżej 60. roku życia i pracownikom ochrony zdrowia

Bennett zwraca przy tym uwagę, że Izrael był pierwszym krajem na świecie, w którym ruszyły szczepienia trzecią dawką szczepionki.

"Nie ma na co czekać. Szczepcie się" - napisał minister Horowitz na Twitterze.

Reklama
Reklama

W Izraelu w ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 7 dni wykryto 6 167 zakażeń w całym kraju, o 48 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

Ochrona zdrowia
Prezydent staje po stronie pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Premier ociepla wizerunek w temacie ochrony zdrowia. Prezydent odpuszcza weto
Ochrona zdrowia
Lewica chce likwidacji składki zdrowotnej. Proponuje nowy podatek
Ochrona zdrowia
Zespół Trójstronny. Do końca roku zmian ws. podwyżek nie będzie
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Ochrona zdrowia
Rośnie sprzeciw wobec nowelizacji ustawy antynikotynowej
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama