Badanie przeprowadzono w laboratorium Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong, specjalizującym się w badaniu chorób zakaźnych układu oddechowego.

Badacze ustalili, że aktywność przeciwciał pojawiających się po dawce przypominającej szczepionki Sinopharm BBIBP-CorV jest o 20,1 razy mniejsza w przypadku kontaktu z wariantem Omikron niż miało to miejsce w przypadku oryginalnego szczepu wirusa. 

Szczepionka Sinopharm's BBIBP-CorV jest, obok szczepionki CoronaVac koncernu Sinovac Biotech, jedną z głównych szczepionek na COVID używanych w Chinach i jedną z głównych chińskich szczepionek na COVID eksportowanych z Chin.

Czytaj więcej

Bruksela: Jak uznamy chińskie szczepionki, przyjadą turyści z Azji

W ramach badań analizie poddano 292 próbek pobranych od pracowników ochrony zdrowia, którzy dostali dawkę przypominającą szczepionki na COVID koncernu Sinopharm ok. 8-9 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Po czterech tygodniach od podania dawki przypominającej przeciwciała znajdujące się w próbkach krwi pobranych od 78,1 proc. zaszczepionych wykazywały się neutralizującą aktywnością wobec wariantu Omikron. W przypadku oryginalnego szczepu wirusa odsetek ten był wyższy. 

Szczepionka Sinopharm's jest jedną z głównych szczepionek na COVID używanych w Chinach

Badacze zaznaczają przy tym, że nie przesądzają czy dawka przypominająca ochroniłaby zaszczepionych przed chorobami wywołanymi przez wariant Omikron, ponieważ neutralizacja cząsteczek wirusa jest tylko częścią odpowiedzi układu odpornościowego człowieka. 

Wcześniejsze badania wykazały, że po 8-9 miesiącach od zaszczepienia drugą dawką szczepionki BBIBP-CorV u zaszczepionych niemal nie wykryto "aktywności neutralizującej" wobec oryginalnego szczepu koronawirusa, jednak dawka przypominająca przywracała tę aktywność.