Wzrost liczby zakażeń w Sydney. "Musimy nauczyć się żyć z pandemią"

- Zawsze będą nowe warianty wirusa - mówi premier Nowej Południowej Walii, Dominic Perrottet w kontekście zagrożenia wariantem Omikron.

Publikacja: 20.12.2021 06:01

Plaża w Sydney

Plaża w Sydney

Foto: PAP/EPA

arb

W Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney, najludniejsze miasto Australii, w ciągu ostatniej doby wykryto 2 501 zakażeń koronawirusem, a dzień wcześniej - 2 566 zakażeń, najwięcej od początku epidemii. W sąsiedniej Wiktorii, której stolicą jest Melbourne, zanotowano - odpowiednio - 1 302 i 1 240 zakażeń.

Mimo wzrostu liczby zakażeń władze Nowej Południowej Walii nie planują ponownego wprowadzania obostrzeń i apelują, aby "nie bać się" koronawirusa. Władze odrzucają m.in. apele o powrót obowiązku noszenia masek pod dachem.

Czytaj więcej

Australia: Rekord zakażeń w Nowej Południowej Walii. "Lockdownu nie będzie"

- Pandemia nie znika i musimy się nauczyć z nią żyć - powiedział Perrottet na spotkaniu z dziennikarzami. - Musimy przestać się bać, a zacząć mieć nadzieję i pewność - dodał.

Władze Australii liczą na to, że - mimo wzrostu liczby zakażeń - liczba hospitalizacji nie wzrośnie ze względu na duży odsetek zaszczepionych mieszkańców kraju.

W Australii zaszczepionych na COVID-19 jest ponad 90 proc. mieszkańców w wieku powyżej 16 lat.

2 146

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii od początku epidemii

Perrottet podkreśla, że przy monitorowaniu sytuacji epidemicznej władze skupią się na obserwowaniu liczby chorych na COVID-19 w szpitalach a nie na samej liczbie zakażeń.

Obecnie liczba hospitalizacji chorych na COVID-19 w Nowej Południowej Walii jest niższa niż w szczycie ostatniej fali epidemii w Australii, napędzanej transmisją wariantu Delta.

W Australii, od początku epidemii koronawirusa w tym kraju, wykryto ok. 255 tys. zakażeń. Zmarło 2 146 chorych na COVID-19.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego