Wcześniej informowano, że w Wielkiej Brytanii wykryto trzy zakażenia wariantem Omikron na terenie Anglii.

Niektóre z osób, u których wykryto w Szkocji zakażenie wariantem Omikron, nie opuszczały w ostatnim czasie kraju co sugeruje, że do transmisji wariantu Omikron dochodzi już na Wyspach.

Zastępca szkockiej pierwszej minister, John Swinney, w rozmowie z BBC przyznał, że wariant Omikron prawdopodobnie szerzy się już na terenie Szkocji. - To otwiera przed nami kolejne wyzwania jeśli chodzi o przerwanie rozprzestrzeniania się tego wariantu wirusa - dodał Swinney.

Czytaj więcej

Portugalia: Pierwsze ognisko lokalnych zakażeń wariantem Omikron poza RPA?

W poniedziałek pojawiła się też informacja o ognisku zakażeń wariantem Omikron w portugalskim klubie piłkarskim Belenenses Lizbona. Podejrzewa się, że przynajmniej część z 13 zakażonych członków tego klubu zakaziło się wariantem Omikron na terytorium Portugalii.

Tymczasem zakażenie wykryte w sobotę w Essex ma być związane ze szkołą podstawową w tym hrabstwie. Wszyscy uczniowie szkoły mają być przetestowani pod kątem COVID-19. Jedna klasa prowadzi zajęcia zdalnie.

Niektóre z osób, u których wykryto w Szkocji zakażenie wariantem Omikron, nie opuszczały w ostatnim czasie kraju

W Wielkiej Brytanii wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Omikron, muszą poddać się 10-dniowej samoizolacji, nawet jeśli są w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

WHO uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.