Chiny walczą obecnie z ogniskiem zakażeń wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 i starają się wrócić do sytuacji, w której w kraju nie wykrywa się lokalnych zakażeń. Ognisko pojawiło się w Chinach na ok. 100 dni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich. W ciągu ostatniej doby w Chinach wykryto 39 lokalnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

W wydanym w niedzielę oświadczeniu przez organizatorów maratonu w Pekinie czytamy, że maraton został przełożony na niesprecyzowany jeszcze czas, aby "przeciwdziałać ryzyku rozprzestrzeniania się epidemii oraz chronić zdrowie i bezpieczeństwo biegaczy, organizatorów i mieszkańców" stolicy Chin.

Czytaj więcej

Pracownicy laboratorium w Instytucie Wirusologii w Wuhan
WHO: To może być ostatnia szansa na odkrycie pochodzenia koronawirusa

W miniony weekend odwołano też w ostatniej chwili maraton, który miał odbyć się w Wuhan. W tym ostatnim miało uczestniczyć 26 tysięcy osób.

W związku z tym, że najnowsze ognisko zakażeń ma związek z turystyką wewnętrzną, zakazano m.in. organizowania wycieczek turystycznych do Pekinu. W niektórych miastach, m.in. w Lanzhou, stolicy prowincji Gansu i w części Mongolii Wewnętrznej zawieszono transport autobusowy, kursowanie taksówek i zamknięto obiekty turystyczne.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego.