Na początku października Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków wydał rekomendację w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionek na COVID-19 firm Pfizer (Comirnaty) i Moderna (Spikevax) osobom z osłabionym układem odpornościowym.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że w tym tygodniu pojawi się rekomendacja Rady Medycznej. 

Czytaj więcej

Na COVID-19 zachorowało znów ponad 2500 osób

- Będzie dopuszczona dawka przypominająca dla osób powyżej 18. roku życia. Myślę, że to jest kwestia dwóch, trzech dni, kiedy taka informacja i decyzja zapadnie - poinformował.

- Namawiam, by każdy, kto ma wątpliwości udał się do punktu szczepień i przyjął szczepionkę przeciw COVID-19. W tej chwili mamy już do dyspozycji trzecią dawkę, więc korzystajmy z tego, bo warto się zaszczepić - mówił Kraska.

Z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczyt czwartej fali pandemii przypadnie na koniec listopada a początek grudnia. - Jednak do końca by się nie przywiązywał do tej informacji, bo poprzedniej fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz - podkreślił.

Czytaj więcej

Szczepionka Sputnik V
Ile Rosja zarabia na Sputniku V? To tajemnica

Kraska mówił również o ewentualnym wprowadzeniu obostrzeń. Obecnie resort nie widzi jeszcze takiej potrzeby. 

- Będziemy starali się, jeżeli do tego dojdzie, robić to punktowo, najczęściej powiatami. Mamy opracowany plan w jaki sposób to wykonać, ale myślę, że na tę chwilę takiej potrzeby jeszcze nie ma - powiedział.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ