Do kolejnego złagodzenia obostrzeń mogłoby dojść już 18 października. Pierwszy etap ich łagodzenia miał miejsce 11 października - po osiągnięciu przez Nową Południową Walię wyszczepienia na poziomie 70 proc. dorosłych obywateli.

Teraz Nowa Południowa Walia ma już w weekend osiągnąć pełne wyszczepienie przeciw COVID-19 80 proc. dorosłych obywateli. Wcześniej władze wskazywały osiągnięcie tego progu jako warunek dalszego łagodzenia obostrzeń.

Czytaj więcej

Australia: Lekarze ostrzegają przed zbyt szybkim wychodzeniem z lockdownu

Sydney było objęte lockdownem od 26 czerwca, w związku z falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 napędzaną wariantem Delta. Fala od miesięcy przetacza się przez dwa najludniejsze stany Australii - Nową Południową Walię i Wiktorię.

- Jeśli osiągniemy 80 proc. (wyszczepienia), tak jak zawsze mówiliśmy, to będzie kolejny poniedziałek - mówił o kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń w Sydney premier Nowej Południowej Walii, Dominic Perrottet w rozmowie z ABC Radio.

Oficjalna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w piątek.

Sydney było objęte lockdownem od 26 czerwca

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń w Sydney obejmie zwiększenie limitu zaszczepionych klientów obsługiwanych przez sklepy, puby i siłownie. Ponadto w biurach nie będzie już trzeba nosić masek, otwarte zostaną kluby nocne, a na weselach nie będzie obowiązywał limit gości.

Łagodzenie obostrzeń w Sydney nie dotyczy niezaszczepionych - tych do 1 grudnia ma obowiązywać pełny lockdown.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii wykryto 444 zakażenia koronawirusem, o 84 więcej niż dobę wcześniej. Władze spodziewają się, że wraz z łagodzeniem obostrzeń liczba zakażeń będzie się zwiększać.

W piątek lockdown zakończy się w Canberze - w stolicy Australii zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 jest 95 proc. dorosłych obywateli.

Z wysoką liczbą zakażeń boryka się nadal stan Wiktoria, gdzie w ciągu doby wykryto ich 1 571. W stanie zmarło też 13 chorych na COVID-19 - to największa dobowa liczba zgonów zakażonych w tym stanie od początku epidemii.

W Australii wykryto jak dotąd ok. 133,4 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 478 chorych na COVID-19.