11 października w Sydney ma rozpocząć się łagodzenie lockdownu. Władze podjęły decyzję w tej sprawie, po tym jak w Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney, wyszczepiono przeciw COVID-19 70 proc. dorosłej populacji. W pierwszym etapie łagodzenia obostrzeń w pełni zaszczepieni przeciw COVID mieszkańcy Sydney będą mogli  swobodnie wychodzić z domów i udawać się do pubów, sklepów, kin oraz siłowni. Placówki handlowe, usługowe i rozrywkowe zostaną otwarte w reżimie sanitarnym, przy zachowaniu w nich zasad dystansu społecznego.

W zgromadzeniach prywatnych od poniedziałku będzie mogło brać udział 10 w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób. Z kolei w ślubach i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć po 100 w pełni zaszczepionych osób.

Tymczasem Australijskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA), organizacja reprezentująca australijskich lekarzy ostrzega, że znoszenie obostrzeń "zbyt szybko i zbyt wcześnie" doprowadzi do zgonów, których można byłoby uniknąć i do przywrócenia lockdownów.

- Nowa Południowa Walia nie może być lekkomyślna w tym kluczowym momencie - powiedział przewodniczący AMA, Omar Khorshid.

Czytaj więcej

Sydney łagodzi obostrzenia. Zaszczepieni będą mogli chodzić do kin i pubów

Premier Nowej Południowej Walii, Dominic Perrottet bronił swoich decyzji, by łagodzić obostrzenia w czasie, gdy obserwowany jest stały spadek liczby zakażeń. Perrottet zwrócił uwagę, że pandemia jest też "kryzysem gospodarczym".

Australijskiej gospodarce, wartej 1,5 bln dolarów, grozi w tym roku druga z rzędu recesja - przede wszystkim w wyniku lockdownów, którymi - oprócz Sydney - objęte są obecnie również Melbourne (stolica stanu Wiktoria, drugie największe miasto) i Canberra.

90 proc.

Niemal tylu mieszkańców Nowej Południowej Walii w wieku powyżej 16 lat przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki

W Nowej Południowej Walii, gdzie liczba zaszczepionych co najmniej jedną dawką zbliża się do 90 proc. mieszkańców stanu w wieku powyżej 16 lat, w ciągu ostatniej doby wykryto 646 zakażeń koronawirusem, większość z nich w Sydney. Zmarło 11 osób chorych na COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Z kolei w stanie Wiktoria w ciągu ostatniej doby zanotowano rekordową liczbę zakażeń - 1 838. Poprzedni rekord - 1 763 zakażenia w ciągu doby, zanotowano tam trzy dni wcześniej.

Australia walczy obecnie z trzecią, największą falą epidemii koronawirusa, napędzaną transmisją wariantu Delta.

Od początku epidemii koronawirusa w Australii wykryto ok. 122,5 tys. zakażeń. Zmarło 1 405 chorych na COVID-19.