W Rumunii zajętych jest 1 220 z 1 239 łóżek dla chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W Instytucie Pulmonologii im. Mariusa Nasty w Bukareszcie zajętych jest 100 proc. łóżek, alarmuje ordynatorka oddziału, Genoveva Cadar. 98 proc. zajmują chorzy na COVID-19, którzy są niezaszczepieni.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Zakażonych w szpitalach trzy razy więcej niż przed rokiem

Cadar mówi, że chorzy docierają do szpitali w stanie gorszym niż w czasie poprzednich fali epidemii w Rumunii. - Szybko muszą być intubowani, prognozy dla nich nie są dobre - dodaje.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rumunii w ostatnich tygodniach rosła wykładniczo. 91,5 proc. zgonów zakażonych między 18 a 23 września to osoby, które nie były zaszczepione.

Vlad Michicz, specjalista ds. ochrony zdrowia z Rumunii w rozmowie z AP mówi, że "historyczna nieufność wobec władz" oraz źle realizowana kampania szczepień na COVID-19 przyczyniły się do niskiego poziomu wyszczepienia w kraju.

23 proc.

Taki odsetek Bułgarów nie chce się szczepić na COVID-19

Ekspert dodaje, że głównymi twarzami kampanii szczepień byli politycy, co nie pomogło w zachęceniu Rumunów do szczepienia przeciw COVID-19, a częste zmiany ministrów zdrowia również nie pomogły w realizacji programu szczepień.

W Bułgarii 23 proc. twierdzi, że nie chce się szczepić przeciw COVID-19 - podczas, gdy w całej UE odsetek takich deklaracji wynika 9 proc., wynika z najnowszego Eurobarometru.

Sabila Marinowa, ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Wielkim Tyrnowie mówi, że żaden z chorych na COVID-19 w szpitalu nie jest zaszczepiony.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Jesteśmy wycieńczeni. Ten horror zdaje się nie mieć końca - podkreśla.

Wiceprzewodniczący komitetu ds. szczepień, Andrei Baciu, twierdzi, że fake newsy na temat szczepień są kluczowe jeśli chodzi o brak ufności Bułgarów wobec szczepionek na COVID-19.

We wrześniu w Warnie grupa przeciwników szczepień zaatakowała personel mobilnego punktu szczepień.