Bułgaria: Więcej osób nie chce się szczepić, niż jest zaszczepionych

Dwa najmniej wyszczepione kraje UE to Bułgaria i Rumunia - zauważa AP. W czasie, gdy Francja, Hiszpania, Dania i Portugalia wyszczepiły ponad 80 proc. dorosłej populacji, w Bułgarii i Rumunii odsetek w pełni zaszczepionych dorosłych wynosi - odpowiednio - 22 i 33 proc. Polska - z pełnym zaszczepieniem przeciw COVID 60 proc, populacji jest w tym zestawieniu szósta od końca - wyprzedzamy jeszcze Łotwę, Słowację i Słowenię.

Publikacja: 28.09.2021 11:21

Pracownica ochrony zdrowia z Bułgarii

Pracownica ochrony zdrowia z Bułgarii

Foto: PAP/EPA

W Rumunii zajętych jest 1 220 z 1 239 łóżek dla chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W Instytucie Pulmonologii im. Mariusa Nasty w Bukareszcie zajętych jest 100 proc. łóżek, alarmuje ordynatorka oddziału, Genoveva Cadar. 98 proc. zajmują chorzy na COVID-19, którzy są niezaszczepieni.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Zakażonych w szpitalach trzy razy więcej niż przed rokiem

Cadar mówi, że chorzy docierają do szpitali w stanie gorszym niż w czasie poprzednich fali epidemii w Rumunii. - Szybko muszą być intubowani, prognozy dla nich nie są dobre - dodaje.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rumunii w ostatnich tygodniach rosła wykładniczo. 91,5 proc. zgonów zakażonych między 18 a 23 września to osoby, które nie były zaszczepione.

Vlad Michicz, specjalista ds. ochrony zdrowia z Rumunii w rozmowie z AP mówi, że "historyczna nieufność wobec władz" oraz źle realizowana kampania szczepień na COVID-19 przyczyniły się do niskiego poziomu wyszczepienia w kraju.

23 proc.

Taki odsetek Bułgarów nie chce się szczepić na COVID-19

Ekspert dodaje, że głównymi twarzami kampanii szczepień byli politycy, co nie pomogło w zachęceniu Rumunów do szczepienia przeciw COVID-19, a częste zmiany ministrów zdrowia również nie pomogły w realizacji programu szczepień.

W Bułgarii 23 proc. twierdzi, że nie chce się szczepić przeciw COVID-19 - podczas, gdy w całej UE odsetek takich deklaracji wynika 9 proc., wynika z najnowszego Eurobarometru.

Sabila Marinowa, ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Wielkim Tyrnowie mówi, że żaden z chorych na COVID-19 w szpitalu nie jest zaszczepiony.

- Jesteśmy wycieńczeni. Ten horror zdaje się nie mieć końca - podkreśla.

Wiceprzewodniczący komitetu ds. szczepień, Andrei Baciu, twierdzi, że fake newsy na temat szczepień są kluczowe jeśli chodzi o brak ufności Bułgarów wobec szczepionek na COVID-19.

We wrześniu w Warnie grupa przeciwników szczepień zaatakowała personel mobilnego punktu szczepień.

Ochrona zdrowia
Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń
Ochrona zdrowia
WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka
Ochrona zdrowia
COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca
Ochrona zdrowia
Pierwszy po latach przypadek wirusa Ebola w Ugandzie. Nie żyje 24-latek
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Ochrona zdrowia
Stan Nowy Jork kończy z obowiązkiem noszenia maseczek. Po 28 miesiącach
Ochrona zdrowia
Gates wzywa Koreę Płd. do zwiększenia pomocy na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego