Australia zamknęła granice w marcu 2020 roku, na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego czasu do kraju spoza jego granic mogą przybywać niemal wyłącznie obywatele i rezydenci Australii, którzy po powrocie do Australii muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie w hotelach na własny koszt.

Teraz władze Australii chcą przetestować system domowej kwarantanny - w pełni zaszczepieni przybysze spoza granic Australii, którzy wylądują w Sydney, będą poddawać się siedmiodniowej kwarantannie poza wyznaczonymi do tego przez władze hotelami.

Program ma objąć ok. 175 osób - w tym rezydentów Australii, ale też osoby nie posiadające prawa do stałego pobytu w tym kraju oraz członków personelu linii lotniczych Qantas.

1 284

Tyle zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii

Morrison stwierdził, że program ma "wyznaczyć standard dla życia z COVID-19".

Do sprawdzania czy osoby objęte domową kwarantanną przestrzegają jej zasad ma być wykorzystywana specjalna aplikacja mobilna.

W Sydney od 26 czerwca obowiązuje lockdown, w związku z kolejną falą epidemii w Australii napędzaną wariantem Delta koronawirusa.

Lockdown obowiązuje też w drugim największym mieście kraju, Melbourne.

Czytaj więcej

Koronawirus. Sydney: Nie zaszczepisz się, nie pracujesz
Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

W Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney, w ciągu ostatniej doby wykryto 1 284 zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 chorych na COVID-19. W stanie Wiktoria (ze stolicą w Melbourne) wykryto 510 zakażeń. w ciągu doby. 

Rząd Australii zapowiada odchodzenie od lockdownów po osiągnięciu wyszczepienia na poziomie 70-80 proc. dorosłej populacji kraju. Obecnie odsetek dorosłych osób w Australii w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 wynosi 45 proc.. Poziom 70 proc. ma być osiągnięty w połowie października.

W Australii od początku epidemii wykryto 82 tys. zakażeń koronawirusem i 1 141 zgonów chorych na COVID-19.