Rekomendacja JCVI przewiduje, że trzecia dawka szczepionki byłaby podawana sześć miesięcy po drugiej dawce. Rekomendacja otwiera ścieżkę do poszerzenia programu szczepień w Wielkiej Brytanii.

Rząd Borisa Johnsona ma wkrótce przedstawić strategię zahamowania wzrostu liczby zakażeń w sezonie jesienno-zimowym. Doszczepianie będzie prawdopodobnie jej elementem.

- Nasze ostatnie szacunki mówią, że odkąd zaczęliśmy szczepienia na COVID-19, pozwoliły one uniknąć ok. 24 mln zakażeń koronawirusem i 112 tys zgonów - tak bardzo (szczepionki) były skuteczne i nadal są - mówił zastępca naczelnego lekarza Anglii, Jonathan Van-Tam.

- Nie jesteśmy po pandemii. Wiemy, że zima może być dość wyboista - dodał.

Czytaj więcej

Sajid Javid, minister zdrowia Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy rozpoczną doszczepianie zaszczepionych we wrześniu?

Rząd Johnsona chce uniknąć walki z epidemią za pomocą lockdownów zimą - zamiast tego nacisk ma być położony na szczepienia przeciw COVID-19 i testowanie pod kątem koronawirusa.

"Pandemia jest daleka od końca, ale dzięki naszemu fantastycznemu programowi szczepień, nowym terapiom i testom, jesteśmy w stanie żyć z wirusem bez znaczących ograniczeń naszych wolności" - napisał Johnson w oświadczeniu.

81 proc.

Brytyjczyków powyżej 16. roku życia zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki na COVID-19

W Wielkiej Brytanii zmarło ok. 134 tys. chorych na COVID-19. W kraju wykryto ponad 7 mln zakażeń.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

81 proc. Brytyjczyków w wieku powyżej 16 lat jest w Wielkiej Brytanii zaszczepionych dwoma dawkami.

W poniedziałek zapadła decyzja, by szczepić na COVID-19 osoby w wieku 12-15 lat. Otrzymają one na razie jedną dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech.

JCVI rekomenduje obecnie doszczepianie przeciw COVID-19 wskazanych grup osób. Doszczepianie może rozpocząć się jeszcze we wrześniu. Rekomenduje się, by doszczepiać w pełni zaszczepionych dawką szczepionki Pfizer/BioNTech lub połową dawki szczepionki Moderny.

Tymczasem w poniedziałek, na łamach "The Lancet", pojawił się artykuł autorstwa m.in. naukowców z FDA i WHO, którzy twierdzą, że doszczepianie większości zaszczepionych nie będzie konieczne.