Minister Javid poinformował w rozmowie ze Sky News, że decyzja ws. doszczepiania zapadnie po przedstawieniu rekomendacji przez Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Rekomendacja taka ma pojawić się "z pewnością w ciągu następnych kilku dni" - powiedział minister. Dodał, że ma nadzieję, iż doszczepianie zaszczepionych rozpocznie się we wrześniu.

Wcześniej dyrektor generalny koncernu AstraZeneca Pascal Soriot wyraził przekonanie, że nie wszyscy Brytyjczycy będą potrzebować trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Czytaj więcej

Informacja o programie szczepień w Miami
USA: Doszczepianie szczepionką Moderny opóźni się?

Soriot wyraził obawę, że masowa akcja szczepień trzecią dawką może wywrzeć dodatkową presję na system ochrony zdrowia w sezonie zimowym.

JCVI przed wydaniem rekomendacji czeka na wyniki badań prowadzonych w Szpitalu Uniwersyteckim w Southampton.

Javid nie przesądził kto będzie szczepiony na Wyspach trzecią dawką, dodał, że decyzje w tej sprawie zapadną po wydaniu rekomendacji przez JCVI

Dane mają zostać przedstawione JCVI w tym tygodniu, po czym Komitet wyda rekomendację ws. doszczepiania w pełni zaszczepionych.

Doszczepianie ma zapewnić dodatkową ochronę osobom najbardziej narażonym na ostry przebieg COVID-19 przed sezonem zimowym.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Javid nie przesądził kto będzie szczepiony na Wyspach trzecią dawką, dodał, że decyzje w tej sprawie zapadną po wydaniu rekomendacji przez JCVI.

Minister zdrowia podkreślił, że rekomendacja JCVI ma obejmować m.in. kwestię tego czy osoby powinny być doszczepiane inną szczepionką, niż ta, którą ich zaszczepiono na COVID-19.