Jak co roku za merytoryczną ocenę ankiet odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – jednostka podlegająca Ministerstwu Zdrowia, która wydaje akredytacje szpitalom. Ani redakcja, ani autorzy nie ingerują w wyniki.
Maksymalnie jest 1000 punktów do zdobycia. Gdy tworzyliśmy ranking, eksperci mówili, że naprawdę bezpieczny szpital to taki, któremu udaje się uzyskać ponad 700 punktów.
Dzisiaj właściwie cała Złota Setka ten wynik uzyskuje.
W rankingu uczestniczą tylko te szpitale, które prowadzą procedury zabiegowe. Według tych samych kryteriów oceniamy szpitale publiczne, monospecjalistyczne i niepubliczne. Publikujemy też listy najlepszych placówek w województwach. Jeśli nie znalazły się w Złotej Setce, nie podajemy, ile zdobyły punktów. Jeżeli finalistów jest więcej niż dziesięciu, ich punktacji trzeba szukać w głównym rankingu.
Ankiety są podzielone na trzy części. Pierwsza: zarządzanie. Tu przyznajemy punkty za spełnienie wymogów sanitarnych, infrastrukturę, inwestycje i konserwację sprzętu medycznego, informatyzację, a także za dobrą kondycję finansową placówki. Maksymalnie można dostać 370 punktów. W części „jakość opieki” premiujemy placówki, które zdobywają certyfikaty jakości i akredytacje. Sprawdzamy, czy w szpitalu działa zespół monitorujący bezpieczeństwo pacjenta. Można zdobyć 300 punktów.