Prawdopodobnie najmniejszy jednoślad świata

Nanomaszyna pozytywnie ukończyła jazdę próbną. Naukowcy z University of Bonn i instytutu badawczego Caesar zbudowali jednośladowy pojazd z pierścieni DNA.

Aktualizacja: 25.04.2018 17:43 Publikacja: 25.04.2018 17:35

Prawdopodobnie najmniejszy jednoślad świata

Foto: Julián Valero

tn

Naukowcy wykorzystali nanostruktury do skonstruowania maleńkiej maszyny, którą jest silnik rotacyjny, mogący poruszać się w określonym kierunku. Do budowy wykorzystano okrągłe struktury DNA.

Nanomaszyny zawierają struktury złożonych białek i kwasów nukleinowych, zasilanych energią chemiczną i mogą wykonywać ukierunkowane ruchy. Zasada ich działania jest znana z natury; wykorzystują ją, na przykład, bakterie przemieszczają się za pomocą wici (flagellum). Zespół użył struktur wykonanych z nanorurek DNA, tworząc pierścienie połączone jak oczka łańcucha. Jeden z nich spełnia funkcję koła, a drugi napędza go jak silnik. Pojazd jest niewielki, ma około 30 nanometrów, czyli 30 milionowych części milimetra. Paliwem jest białko, które syntetyzuje splot cząstek kwasu rybonukleinowego RNA, wytwarzając energię wykorzystywaną do obracania pierścienia DNA. Wraz z rotacją, włókno RNA rośnie i wystaje z silnika, jako odpad, który jednak naukowcy wykorzystują do kierowania miniaturowym pojazdem tak, aby poruszał się po określonej drodze.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji