Możliwość dodawania linków z australijskich serwisów na Facebooku została zablokowana w ubiegły czwartek.

Była to reakcja Facebooka na zapowiedź przyjęcia w Australii prawa, które zmuszałoby cyfrowych gigantów, takich jak właśnie Facebook, do płacenia wydawcom za ich treści udostępniane m.in. w serwisach społecznościowych.

Josh Frydenberg, minister skarbu Australii poinformował, że możliwość dodawania linków z australijskich serwisów na Facebooku zostanie przywrócona "w najbliższych dniach".

W oświadczeniu wydanym we wtorek Frydenberg zapowiedział też wprowadzenie poprawek do przepisów zmuszających cyfrowych gigantów do płacenia wydawcom za ich treści rozpowszechniane za pośrednictwem platform takich jak np. Facebook.

Przepisy, które ma przyjąć australijski parlament, ustalają ramy prawne pozwalające na zmuszenia Google i Facebooka do zawierania umów z wydawcami dotyczących rekompensaty dla wydawców za zyski, jakie Google i Facebook osiągają dzięki treściom informacyjnym.

Facebook i Google sprzeciwiały się przepisom grożąc odcięciem Australii od swoich usług.

Teraz jednak wiceprezes Facebooka Campbell Brown oświadczył, że rząd Australii zapewnił firmę, iż "będzie miała ona możliwość decydowania, czy informacje pojawią się na Facebooku, a więc nie będzie automatycznie zmuszona do negocjacji" z wydawcami.

- Osiągnęliśmy porozumienie, które pozwoli nam wspierać wydawców, których wybierzemy, w tym małych i lokalnych wydawców - dodał.