– To nowa perspektywa dla badań grafenu. Szanse rozwoju elektroniki opartej na grafenie nigdy nie wyglądały lepiej niż obecnie – powiedział prof. Konstantin Novoselov z Uniwersytetu w Manchesterze.
Pracami nad tranzystorem prof. Novoselow i prof. Geim otworzyli – w sensie dosłownym – trzeci wymiar badań nad grafenem. Z cieniutkiego płatka grubości jednego atomu uczynili wielowarstwowy przekładaniec grafenu i innych związków. Piszą o tym w artykule opublikowanym w dzisiejszym „Science".
Kwantowy tunel
Odkrycie grafenu przyniosło obu uczonym Nagrodę Nobla w 2010 roku i tytuły szlacheckie. Materiał, który odkryli, ma cechy niezwykłe. Pojedyncza warstwa atomów węgla jest razy bardziej wytrzymała niż stal, ale pozwala się zaginać. Przewodzi prąd kilkaset razy szybciej niż miedź i znacznie lepiej niż krzem, na którym dziś opierają się układy stosowane w komputerach.
Jednym z wielu potencjalnych zastosowań grafenu jest jego użycie jako podstawowego materiału do procesorów komputerowych. Na ten materiał zwrócili uwagę potentaci produkujący czipy. Pojedyncze tranzystory udało się już zbudować kilku grupom inżynierów na świecie. Nie powiodły się próby zbudowania na ich bazie działającego procesora.
Warto zauważyć, że prace nad wykorzystaniem grafenu w elektronice stały się możliwe m.in. dzięki pracy polskich badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki UW. Udało im się opracować sposób produkcji grafenu najwyższej jakości na skalę przemysłową, co pozwoliło naukowcom na całym świecie na prowadzenie badań na dużą skalę.