Mimo że w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstało wiele układów elektronicznych wykorzystujących jako półprzewodniki węglowe nanorurki, dopiero teraz udało się skonstruować normalnie działający komputer z tym materiałem. Pracuje pod kontrolą specjalnego systemu operacyjnego.
Urządzenie zbudował kilkuosobowy zespół inżynierów z Kalifornii. Szefem grupy naukowców jest Max Shulaker z Uniwersytetu Stanforda.
Budowę i działanie maszyny inżynierowie opisują w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature”. „Chociaż nasz komputer, w porównaniu z dostępnymi dzisiaj, jest dość prymitywny, wskazuje na obiecującą alternatywę dla krzemu” – piszą inżynierowie. „Układy cyfrowe wykorzystujące tranzystory wykonane z nanorurek węglowych mogą wyprzeć krzem ze względu na efektywność energetyczną, która jest w tym wypadku lepsza o rząd wielkości”.
Naukowcom udało się zbudować szkielet z nanorurek węglowych i połaczyć z podłożem. W ten sposób powstał półprzewodnik, z którego zbudowany został procesor eksperymentalnego komputera. Wykorzystuje jedynie 1 bit pamięci i jedną instrukcję, podczas gdy współczesne maszyny pracują w oparciu o 32- lub 64-bitowe procesory z zastosowaniem wielu instrukcji.
„Autorzy artykułu pokazali, jak wielobitowe operacje można uzyskać, stosując wielokrotnie operacje jedynie przy użyciu 1 bita pamięci, choć pochłania to więcej czasu” – pisze w komentarzu w „Nature” Franz Kreupl z Uniwersytetu Technicznego w Monachium.