Do przesyłania danych z internetowej chmury zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Spotify pozwolił zapoznać się ze streamingiem muzyki na komputery, smartfony i tablety, a Netflix i podobne serwisy, które już działają w Polsce, umożliwiają oglądanie filmów. Teraz czas na gry – co jednak technicznie jest nieco bardziej skomplikowane.
Takim Netfliksem dla świata gier jest usługa Grid uruchomiona właśnie przez firmę Nvidia. Umożliwia ona zabawę najnowszymi grami na ekranie tabletu podłączonego do Internetu. Dzięki temu rozwiązaniu na niewielkim przenośnym urządzeniu można pograć np. w „Batman: Arkham City", „Borderland 2" czy w polski przebój „Wiedźmin 2: Zabójcy królów". Do połowy przyszłego roku usługa ta będzie dostępna bezpłatnie.
– Przynajmniej na razie chcemy oferować Grid za darmo. Chcemy sprawdzić wydajność usług sieciowych, a jedynym sposobem jest zaproszenie użytkowników – mówi „Rz" Igor Stanek z Nvidii. – Gry udostępniane przez sieć to niezwykle skomplikowana sprawa. Opóźnienia dźwięku, obrazu czy sterowania mogą sprawić, że z zabawy nici. Żeby wszystko działało, opóźnienia muszą być jak najmniejsze. Udało nam się osiągnąć efekt taki jak na biurkowym pececie.
Nvidia znana jest głównie z wydajnych procesorów graficznych. Wprowadziła również na rynek przenośną konsolę gier i tablet Shield – który jest zresztą jednym z pierwszych urządzeń, jakie uzyskały aktualizację do najnowszej wersji Androida, 5.0 Lollipop. To przy okazji tej aktualizacji również użytkownicy shieldów w Polsce mogą wypróbować działanie strumieniowania gier na tablet. Przedstawiciele firmy zapewniają, że Grid działa nawet przy skromnej prędkości połączenia 10 Mbps. Co więcej – jeżeli ktoś ma duży pakiet danych w sieci komórkowej, może nawet grać całkowicie bez kabli przez LTE.
W Grid jest jednak pewien haczyk. Działa wyłącznie z urządzeniami Nvidii. System funkcjonuje już w USA (są tam trzy serwery) i został właśnie uruchomiony w Europie – nas obsługuje jeden serwer fizycznie znajdujący się w Dublinie. W przyszłym roku prawdopodobnie zostanie uruchomiony kolejny – w Niemczech – co poprawi płynność rozgrywki.